Polskie Radio
Section05
góry

Szerpowie - ważni towarzysze wspinaczki i zdobywcy. Co o nich wiemy?

Szerpowie towarzyszą kolejnym wyprawom w drodze na szczyt i dźwigają ich bagaże. Gdyby nie oni, wielu wspinaczy nie zdobyłoby najwyższej góry świata - Mount Everestu. - Szerpowie mają niesamowite predyspozycje do tego, żeby te góry zdobywać i dumnie o nich mówić - podkreśla himalaistka Miłka Raulin. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wspinaczka Mount Everest góry Himalaje Nepal Piotr Firan Weronika Puszkar

Wyjazd w góry i łańcuchy na koła

Ferie zimowe w pełni! Część z nas wybierze się na południe Polski, aby skorzystać z wyjątkowej aury Podhala. Taki wyjazd może jednak okazać się sporym wzywaniem zarówno dla nas, jak i naszego samochodu. Z pomocą przychodzą łańcuchy!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zima góry podróże łańcuch 11 Polskie Radio samochód Tatry Zakopane wypadek bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA poradnik

"Jakby to zeszło w dzień, byłaby straszna tragedia". Potężna lawina w rejonie Morskiego Oka

Do Morskiego Oka w Tatrach w nocy z wtorku na środę zeszła potężna lawina śnieżna z Marchwicznego Żlebu. Gdyby lawina zeszła za dnia, doszłoby do ogromnej tragedii, bo w tym miejscu były tłumy turystów – powiedział leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski z obwodu ochronnego Morskie Oko.
Zobacz więcej na temat:  lawiny śnieg Morskie Oko Zakopane Tatry bezpieczeństwo POLSKA regiony góry

Zimowe wyzwania w Polsce i za granicą

Niektóre miejsca na Ziemi wymagają od kierowców specjalnych umiejętności. Droga nie należy do najprzyjemniejszych, gdy pokryta jest lodem, leży na niej kilkadziesiąt centymetrów śniegu, a przed nami ciągnie się wizja serpentyn oraz stromych zjazdów i pojazdów. Jak radzić sobie w takich warunkach? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zima śnieg Finlandia Rosja Polskie Radio góry Zakopane wypadek bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze samochód

TYLKO U NAS Tomka wciągnęła walka z Nanga Parbat. Z ludźmi nie wojował

- Gdy zaczynaliśmy myśleć o zdobyciu ośmiotysięcznika zimą, to nie mieliśmy zbyt dużego budżetu. Nanga była najbliżej, najbliżej Karakorum Highway. Była najłatwiej dostępnym ośmiotysięcznikiem z tych, na które jeszcze nikt nie wszedł. Dlatego padło na Nangę, a jak już zaczęliśmy, to trzeba to skończyć - mówił Tomek Mackiewicz w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  góry Nanga Parbat Tomasz Mackiewicz