Polskie Radio
Section05

Holokaust

KL Gusen szokującym dowodem na to, jak łatwo zatrzeć pamięć

Wiceminister kultury Magdalena Gawin, która uczestniczy w Austrii w obchodach upamiętniających 72. rocznicę wyzwolenia Mauthausen-Gusen, powiedziała, że centralne władze austriackie niewystarczająco współpracują z polskim rządem w kwestii upamiętnienia ofiar obozu. KL Gusen był filią położonego nieopodal obozu Mauthausen, do którego w czasie wojny trafiło około 100 tysięcy osób, w tym obywateli Polski. O istocie pamięci mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Marek Zając.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego II wojna światowa

Od Nalewek do Nalewek. Spacer po żydowskiej Warszawie

- Każda z tych uliczek miała swoją specyfikę. Ulica Franciszkańska to był handel skórami i te nieszczęsne żydowskie domy weselne. Z kolei ulica Mariańska miała charakter syjonistyczny. Był tam urząd, do którego się zgłaszali ludzie pragnący wyemigrować do Palestyny - opowiadała Anna Ciałowicz, autorka antologii "Moja żydowska Warszawa".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA

100 tys. żonkili na 74. rocznicę wybuchu powstania w Getcie

W 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Karolina Sakowicz kierowniczka działu kultury w Muzeum POLIN oraz dr Krzysztof Persak, historyk Instytut Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 getto warszawskie II wojna światowa historia Polski Żydzi Instytut Pamięci Narodowej Marek Edelman