Polskie Radio
Section05
Jarosław Kilian

Konstanty Ildefons Gałczyński - wyjątkowy i utalentowany twórca z dystansem do siebie

- Gałczyński był autorem wielu wierszy, które wypływały spod jego pióra. Działo się to właściwie na zawołanie, był poetą z bożej łaski. Czasami pisał, aby "zarobić ździebełko na bułeczkę i masełko" - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka biografii "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Roch Siciński poezja Dwójka Grzegorz Turnau

Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami

- Głównym wehikułem tej realizacji "Dziadów" jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Kilian.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Dziady Dwójka Jakub Kukla Adam Strug

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego - ukochana sztuka Polaków

- To wybór oczywisty. "Krakowiaków i Górali" nie mogło zabraknąć na liście prof. Zbigniewa Raszewskiego, który był wybitnym znawcą i biografem Wojciecha Bogusławskiego. To najważniejsza i najwspanialsza jego sztuka, a każde dzieło ma swój żywot popremierowy i trwanie w tradycji. "Krakowiaki" wielokrotnie wracały w ważnych momentach naszej historii, Polacy kochają tę sztukę - mówił w Dwójce prof. Jarosław Kilian.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Zbigniew Raszewski Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek opera Leon Schiller

Jarosław Kilian: "Kynolog w rozterce" to genialny muzyczny pastisz

- To, co będzie się działo, określiłbym mianem koncertu inscenizowanego, teatru radiowego, który na własne oczy będą mogli podziwiać widzowie w studiu - mówił w Dwójce Jarosław Kilian. "Kynolog w rozterce" w jego reżyserii zostanie zaprezentowany 4 czerwca o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisja na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera Jakub Kukla

"Wszyscy go kochali". Artyści wspominają Wiesława Gołasa

- W środowisku słynął z tego, że potrafił zagrać wszystko, tryskał inwencją, uwielbiał pracować. Dar wyrażania siebie, różnych rzeczy, które są poza człowiekiem, były jego udziałem  - tak na antenie Dwójki Wiesława Gołasa wspominał aktor Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas odeszli 2021 Jakub Kukla Maja Komorowska jarosław gajewski Dwójka Teresa Lipowska Anna Seniuk emilia krakowska Tomasz Mościcki