Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Kobiety dla Niepodległej. W jaki sposób rozpoczynały działalność polityczną?

Rola kobiet w walce o niepodległość i zaangażowanie w działalność polityczną odbywały się na wielu płaszczyznach. - Ich kariera społeczno-polityczna, z początkowym naciskiem na społeczną, zaczynała się przy boku mężów. Polityka była wówczas jednak zdecydowanie domeną mężczyzn - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu z Muzeum Niepodległości. W jaki sposób do tego świata wkroczyły Gabriela Balicka-Iwanowska i Zofia Moraczewska?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość kobieta

Michał Korybut Wiśniowiecki. Czy rzeczywiście nie nadawał się na władcę?

Michał Korybut Wiśniowiecki, pierwszy spadkobierca Wazów na tronie, został zapamiętany przez potomnych jako jeden z najgorszych władców w dziejach i jako osoba, która - zdaniem wybitnego historyka Władysława Konopczyńskiego - władała biegle ośmioma językami, ale w żadnym z nich nie miała nic ciekawego do powiedzenia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wystawa król władcy Polski Michał Korybut Wiśniowiecki

"Szekspir ukształtował ją jako femme fatale". Kim naprawdę była Kleopatra?

Kleopatra od wieków fascynuje kolejne pokolenia artystów i badaczy. Ta słynna egipska królowa jest stale obecna w narracjach historycznych oraz w kulturze popularnej. Uchodzi za jedną z najbardziej znanych kobiet antycznego świata. - Ponad 400 lat temu postać Kleopatry wykreował Szekspir, ponieważ dał jej głos - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karolina Kulpa.
Zobacz więcej na temat:  Kleopatra Egipt starożytność

Język polski. Trudny, ale piękny. Znamy laureatów Plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej

- Uczono nas, że wartość słowa jest nadrzędna - mówi w rozmowie z Katarzyną Jankowską Barbara Młynarska-Ahrens, zdobywczyni Złotego Lauru Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Wśród laureatów Plebiscytu Mistrza Mowy Polskiej znalazła się natomiast Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska język polski mowa

17 września 1939 na Kresach Wschodnich. Inwazja sowiecka na Polskę

Armia Czerwona, przekraczając 17 września 1939 roku granice Polski, złamała obowiązujący pakt polsko-sowiecki o nieagresji. - Strach i niepewność zapanowały bardzo szybko. Wiadomo było, że prędzej czy później Polacy zostaną deportowani - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Warlikowski, autor książki "Polacy w sowieckich łagrach. Nie tylko Kołyma. Wspomnienia i dokumenty".
Zobacz więcej na temat:  tradycja ZSRR II wojna światowa

Tradycja i kultura Kresów

Sowiecka inwazja na Polskę 17 września 1939 roku niosła za sobą nie tylko konsekwencje polityczne i wojskowe, ale również, a może przede wszystkim społeczne. W następstwie agresji sowieckiej aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wymuszano przyjęcie obywatelstwa radzieckiego, a oficerów, policjantów, ziemian i prawników masowo wywożono na wschód, do łagrów na Syberię. Zniszczone zostały tradycje i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej zwanych Kresami.
Zobacz więcej na temat:  Kresy II Rzeczpospolita Lublin tradycja