Polskie Radio
Section05
klimat

Ekologiczne gospodarstwo. Jak je złożyć i prowadzić?

- W naszych gospodarstwach nie używa się syntetycznych nawozów sztucznych ani pestycydów. To zupełnie inna produkcja. Nowoczesne rolnictwo, przez to, że jest możliwe używanie w nim setek substancji chemicznych, jest proste i skuteczne. Gdy pojawia się problem, używa się jakiegoś środka, problem jest rozwiązany, ale są niestety konsekwencje: zanieczyszczenie środowiska i możliwe skutki dla naszego zdrowia - mówił w Polskim Radiu 24 Hubert Filipiak, właściciel gospodarstwa ekologicznego Ekojabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe rolnictwo

Bezmięsny schabowy przyszłością naszej kuchni? Nadchodzi rewolucja alternatywnych białek

W Europie gwałtownie rośnie sprzedaż produktów pochodzenia roślinnego. Związane jest to m.in. z rosnącą świadomością konsumentów na temat wpływu spożycia mięsa na ludzkie zdrowie i długość życia. Dlatego coraz większą karierę robią alternatywne źródła białka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zwiększenie ich produkcji ma również wpływ na gospodarkę i klimat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm zdrowie i dieta ekologia rolnictwo białko hodowla zwierząt klimat mięso Trójka Szymon Majchrzak Krzysztof Łoniewski

Dorota Wolff: zaśmiecamy przyszłość naszych dzieci

- W jednostce nie ma siły, siła jest w masie, im bardziej będziemy propagować modę z drugiej ręki, tym bardziej walczymy o to środowisko. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje, jaka czeka nasz przyszłość. W raporcie Greenpeace jest informacja, że w 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Wolff ("Drzwi do stylu").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe

Światowy Dzień Ziemi. Młodzi w obronie klimatu

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie konieczności dbania o środowisko naturalne. Walkę ze zmianami klimatu prowadzi m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego przedstawicieli gościliśmy w audycji "Cztery pory roku". 
Zobacz więcej na temat:  natura przyroda zdrowie powietrze drzewa Roman Czejarek klimat ochrona przyrody strajki protest

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny ekologia katastrofa ekologiczna przyroda natura

Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka

- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe wilk

"Chronić Cię Trzeba" czyli jak uratować cietrzewie w Polsce

Kto z nas widział w Tatrach cietrzewia? W TPN żyje już bardzo niewielka populacja tych ptaków. Są na granicy wymarcia. Trzeba je aktywnie chronić, inaczej nie przetrwają. Temu służy akcja Tatrzańskiego Parku Narodowego "Chronić Cię Trzeba". Gościem Marty Hoppe był Michał Adamowicz, ornitolog, przyrodnik i podróżnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe Tatrzański Park Narodowy

POLSKIE RADIO 24 Fala upałów, susze, powodzie. "Trzeba się przystosować"

Ekstremalne zjawiska pogodowe występują w ostatnich latach coraz częściej w różnych regionach świata, to m.in. fale ekstremalnych upałów, powodzie i pożary trawiące ogromne obszary lasów. Nasilenie tych zjawisk związane jest ze zmianami klimatycznymi, będą więc one występować coraz częściej - powiedział Polskiemu Radiu 24 Adam Jaczewski z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Zobacz więcej na temat:  pogoda Polskie Radio 24 IMGW społeczeństwo Katarzyna Dydo klimat globalne ocieplenie

POLSKIE RADIO 24 Piasek pomoże w rozwoju OZE? Ekspert o innowacji z Finlandii

Magazynowanie ciepła będzie odgrywało coraz większą rolę w rozwoju OZE - ocenił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. odnawialnych źródeł energii dr Kamil Kwiatkowski. Podkreślił, że choć innowacyjną technologię pozwalającą zachować ciepło dzięki piaskowi opracowali Finowie, swoje pomysły w tej branży mają też Polacy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia klimat ochrona środowiska Karol Surówka OZE GOSPODARKA

TOGETAIR. "Czyste powietrze jest potrzebne do godnego życia"

- Czyste powietrze jest podstawową jakością, którą potrzebujemy do godnego życia. Jeżeli nie zapewnimy sobie czystego powietrza, nasze społeczeństwo będzie w coraz gorszym stanie, będziemy chorować. Jakość powietrza wpływa także na ocenę gospodarek światowych, podobnie poziom redukcji CO2, więc jeżeli nie będziemy dążyć do zeroemisyjności, to też będziemy na tym tracić - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz współorganizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia Ziemia społeczeństwo NAUKA emisja co2 migracja zwierzęta rośliny