Polskie Radio
Section05
koalicja obywatelska

List Tuska do Putina ujawniony w TVP Info. Komentarze publicystów

TVP Info ujawniło list Donalda Tuska do Władimira Putina z 2008 roku. Były premier pisał w nim do prezydenta Rosji o umocnieniu relacji polsko-rosyjskich i o współpracy energetycznej. Do sprawy odnieśli się goście Polskiego Radia 24, a byli nimi: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Adam Borowski (Kluby Gazety Polskiej) i Stanisław Wróbel ("Echo Dnia").
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Rosja polityka Władimir Putin Platforma Obywatelska relacje polsko-rosyjskie koalicja obywatelska Polskie Radio 24

List Tuska do Putina. Poncyljusz: to się działo na kanwie polityki europejskiej

– Jeśli popatrzeć na historię relacji Zachodu ze Związkiem Radzieckim do 1989 roku, to przecież w latach 60. też ocena ZSRR była różna, a jednak dialog, np. poprzez Komisję Bezpieczeństwa i Współpracy Europy, miał miejsce – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł KO Paweł Poncyljusz, uzasadniając list Donalda Tuska do Władimira Putina z czerwca 2008 r.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartłomiej Graczak koalicja obywatelska POLSKA polityka Donald Tusk Władimir Putin Rosja relacje polsko-rosyjskie

Sejm poprze projekt przesuwający termin wyborów? "To argument podnoszony przez samorządowców"

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy przesuwający o pół roku termin wyborów samorządowych. Uniemożliwi to kolizję z wyborami parlamentarnymi. - Myślę, że wszystkim zależy na tym, żeby te wybory były przejrzyste i tak zrealizowane, żeby nikt nie mógł kwestionować ich wyniku - mówi poseł PiS Paweł Hreniak. Opozycja natomiast zarzuca rządzącym, że chce ułatwić sobie zwycięstwo w wyborach.   
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość wybory samorządowe wybory parlamentarne Konfederacja koalicja obywatelska

Zieloni przeciw reparacjom od Niemiec. "Nie zgadzamy się na instrumentalizację tego tematu"

- Nie ma naszej zgody na grę polityczną reparacjami i wywoływanie sporu z Niemcami w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji - powiedziała współprzewodnicząca Zielonych, poseł KO Urszula Zielińska, tłumacząc, dlaczego posłowie jej ugrupowania zagłosowali w Sejmie przeciw uchwale dot. reparacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne koalicja obywatelska polityka Niemcy II wojna światowa historia Polski

PiS chce nowej uchwały Sejmu ws. reparacji wojennych. Co na to opozycja?

- Choć w 2004 roku Sejm przyjął uchwałę ws. reparacji, to konieczna jest nowa - uważa Arkadiusz Mularczyk (PiS). - Potrzebne jest potwierdzenie, że wszystkie siły polityczne w polskim parlamencie uznają konieczność zadośćuczynienia od Niemiec - podkreślił. Alternatywny projekt uchwały złożyło PSL. KO zapowiedziała własny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Sejm polityka Arkadiusz Mularczyk PSL koalicja obywatelska

TYLKO U NAS Lewicowe obietnice zaszkodzą PO? Prof. Chwedoruk: żeby wygrać wybory, trzeba być blisko centrum

Liderzy Platformy Obywatelskiej - Donald Tusk i Rafał Trzaskowski - prześcigają się w propozycjach skierowanych do radykalnej Lewicy. Tymczasem zdaniem prof. Rafała Chwedoruka kolejne zapowiedzi podyktowane chęcią pozyskania nowego elektoratu mogą zniechęcić część dotychczasowych wyborców PO. - Polityk, który chce wygrać wybory, musi trzymać się blisko centrum - mówi politolog w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski Donald Tusk Radosław Fogiel koalicja obywatelska Platforma Obywatelska aborcja

Napieralski: ten, kto przekroczy cienką linię brutalności w polityce, przegra najbliższe wybory

 - Wydawało się, że ta linia już dawno została przekroczona, ale doświadczenie pokazuje, że jeszcze nie. Takich napięć jak obecnie kiedyś nie było, reakcje ludzi pokazują, że jesteśmy bardzo podzieleni. Powinniśmy zejść z tej emocji politycznej i naprawdę prowadzić poważną dyskusję - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  inflacja POLSKA Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska polityka wybory w Polsce Grzegorz Napieralski koalicja obywatelska

TYLKO U NAS PO znów zmienia zdanie ws. reparacji. Politolog: w tym temacie nie będą już wiarygodni

Nie minął tydzień od opublikowania raportu w sprawie reparacji wojennych, a liderzy Platformy Obywatelskiej już zdążyli w tej sprawie zmienić zdanie. Po początkowej krytyce inicjatywy PiS, szef PO Donald Tusk zaoferował rządzącym pomoc w tej sprawie. - Zmiana postawy jest spowodowana przeczytaniem wyników badań opinii publicznej, które mówią o tym, że większość Polaków popiera reparacje od Niemiec - mówi portalowi PolskieRadio24.pl politolog UW dr Bartłomiej Biskup. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk reparacje wojenne Niemcy koalicja obywatelska POLSKA polityka

TYLKO U NAS Deklaracja Tuska ws. aborcji. Poseł PiS: lider PO chce przypodobać się elektoratowi skrajnej lewicy

Nie milkną echa niedawnej deklaracji Donalda Tuska w sprawie aborcji. - Myślałem, że nie pozoruje swojej wiary, jednak ten temat burzy jego wizerunek. Tusk chce przypodobać się elektoratowi skrajnej lewicy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Jan Mosiński. Z kolei politolog, prof. Rafał Chwedoruk, uważa, że postulat ten ma zbliżyć PO do politycznego centrum, które w sprawie aborcji przesunęło się na lewo.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk aborcja koalicja obywatelska lewica Marcin Kierwiński POLSKA polityka

Kiedy opozycja przedstawi program? Grzegorz Schetyna o wyborczych planach KO

– Nadchodzące wybory muszą polegać na zasadzie "wszystkie ręce na pokład". Postaramy się zbudować taki program, który będzie zaakceptowany przez wszystkie partie demokratycznej opozycji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna. Jak przekazał, ogłoszenia programu przez KO możemy się spodziewać na przełomie tego i przyszłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Trójka POLSKA polityka wybory parlamentarne koalicja obywatelska Platforma Obywatelska

Poseł Nitras za wypowiedzeniem konkordatu. "Przywileje są do opiłowania"

- Konkordat jest archaizmem i powinien być jednostronnie przez Polskę wypowiedziany - powiedział poseł KO Sławomir Nitras podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Jego zdaniem, prawa gwarantuje konstytucja, a przywileje Kościoła katolickiego są "nienależne". - Żeby nie powiedzieć, że są do opiłowania - oświadczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska Sławomir Nitras konkordat Kościół

"To jest podejrzane". Prof. Domański o sondażu wyborczym stacji TVN

Najnowsze badanie społeczno-politycznego ośrodka Social Changes wykonanego dla portalu wPolityce.pl pokazują, że Zjednoczona Prawica otrzymałaby 39 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska 28 proc., a Lewica może liczyć na 9 proc. głosów. Z kolei badania wykonane dla stacji TVN mówią o 28 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy i 27 proc. dla KO. I właśnie do tych sondaży w Polskim Radiu 24 odniósł się prof. Henryk Domański. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz polityka sondaż zjednoczona prawica koalicja obywatelska