Polskie Radio
Section05
kodeks pracy

Uczestnictwo w PPK. Czy pracodawca może nakłonić do rezygnacji?

- Pracodawca nie ma prawa nakłaniać pracownika z rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to wykroczenie, które jest zagrożone karą w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń, czyli sumie wszystkich wynagrodzeń, które pracodawca musi wypłacić - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Rasmus, adwokat. 
Zobacz więcej na temat:  Pracownicze Plany Kapitałowe emerytura prawo kodeks pracy pracownik pracodawcy społeczeństwo infografika fundusz emerytalny Ministerstwo Finansów

"Łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym". Stanisław Szwed o zmianach w kodeksie pracy

- Musimy mieć świadomość, że polityka rodzinna jest dziś bardzo ważna, choćby w kontekście demografii, jeżeli będziemy umożliwiali łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, to wszyscy odniesiemy z tego korzyść - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA gospodarka polska społeczeństwo kodeks pracy opieka nad dzieckiem Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed

Eksperci: zmiany w prawie pracy to wyzwanie dla pracodawców

Wchodzące dziś w życie przepisy Kodeksu pracy są korzystne dla pracowników, choć oni sami będą musieli nauczyć się korzystać z nich rozsądnie. Dla pracodawców są one wyzwaniem organizacyjnym i wiążą się z dodatkowymi kosztami administracyjnymi. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pracownicze Plany Kapitałowe OFE pracodawcy pracownicy prawo praca zdalna kodeks pracy

Ważne zmiany w kodeksie pracy. Minister Maląg: dotyczą warunków zatrudnienia i życia rodzinnego

- Zmiany w kodeksie pracy, które wchodzą w życie 26 kwietnia, dotyczą warunków zatrudnienia oraz łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To między innymi dłuższe urlopy rodzicielskie, siedem dni urlopów dodatkowych, są też zmiany w kwestii umów próbnych i na czas określony.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Marlena Maląg 500+ emerytura kodeks pracy Grzegorz Jankowski

Wiceminister Szwed: nowe przepisy w prawie pracy to wyjście w stronę pracownika

- Zgodnie z nowymi przepisami, praca zdalna będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia w formie zmiany warunków umowy o pracę. Może to być m.in. praca hybrydowa, prowadzona w domu, a część w zakładzie, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zdalna kodeks pracy

Świadczenia dla rodzin poległych funkcjonariuszy przyjęte w Senacie. "Jednogłośne poparcie"

Zakończyło się 60. posiedzenie Senatu. Izba przyjęła jednogłośnie ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  kodeks pracy praca POLSKA prawo żołnierze renta rodzinna społeczeństwo rodzina Senat Sejm policja policja polska

Stanisław Szwed: wprowadzamy ułatwienia dla rodziców i regulację pracy zdalnej

Wprowadzamy do prawa pracy rozwiązania korzystne dla rodziców jak dłuższy urlop rodzicielski czy elastyczny czas pracy, ale także dla innych pracowników, którzy chcieli by skorzystać z dodatkowych dni wolnych w nadzwyczajnych okolicznościach. Do tego regulacje pracy zdalnej oparte na porozumieniu między pracodawcą a pracownikami. A wszystko to w okresie wyjątkowo niskiego bezrobocia, drugiego najniższego w UE - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zdalna kodeks pracy pracodawcy pracownicy urlop wychowawczy