Polskie Radio
Section05
książki

Polacy czytają "Antologię Niepodległości" i "Przedwiośnie"

W setną rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP zachęca do sięgnięcia po Antologię Niepodległości, składającą się z 44 tekstów z różnych epok, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W ramach tegorocznej akcji czytane będą także fragmenty książki "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki niepodległość antologia muzeum konkurs Jan Chryzostom Pasek KULTURA historia Polski

Budowa Kanału Białomorskiego - literaci w służbie sowieckiej propagandy

Gorki, Jasieński, Katajew, Tołstoj i 116 innych najbardziej uznanych pisarzy w Związku Sowieckim wyruszyło w sierpniu 1933 roku na niesławny spływ po Kanale Białomorskim. Efektem wyprawy była książka, którą stworzyło 36 jej uczestników. Co to za dzieło? Czym jest Kanał Białomorski? Dlaczego udział w tym przedsięwzięciu był plamą na honorze sowieckich pisarzy? W audycji "Między Kropkami" mówił o tym pisarz Marian Sworzeń.
Zobacz więcej na temat:  ludzie Związek Radziecki Związek Sowiecki literatura książki Rosja Polskie Radio 24

"Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk"

Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku. Autorka książki "Dzieci szóstego słońca” opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki Meksyk podróże