Polskie Radio
Section05

książki

Ciągłość wojny i wynikające z niej traumy. "Czarny hetman" Barbary Sadurskiej

W "Czarnym hetmanie" poznajemy samotnego czterdziestoparoletniego Serba, który po latach wraca do Krakowa, gdzie studiował. Niedługo ma do niego dołączyć czternastoletni syn. Poznajemy przeszłość bohatera i jego ojca, związaną z wojną w byłej Jugosławii. A tak naprawdę czytamy o wszystkich wojnach tego świata i wynikających z niej traumach.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Barbara Sadurska literatura

PR24 Pomiędzy matką a żoną, książka "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

- Bardzo chciałam pokazać matkę Baczyńskiego, bo ta postać jest dzisiaj zapomniana, przed wojną była to bardzo znana, szanowana i wykształcona kobieta, autorka podręczników i książek dla dzieci, nie była to zwykła gospodyni domowa. Chciałam oddać jej hołd - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zyskowska, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie

PR24 "Wrzesień ambasadora". Kościński: Drexel Biddle zrobił dla Polski więcej, niż można się było spodziewać

- Stany Zjednoczone we wrześniu 1939 r. mogły zaoferować Polsce "życzliwą neutralność" i tak właśnie było. Od ambasadorów Wielkiej Brytanii czy Francji Józef Beck chciał zupełnie czegoś innego, choćby ofensywy, i tego się nie doczekał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, autor książki "Wrzesień ambasadora".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

PR24 Straty wojenne Biblioteki Narodowej. Dyrektor instytucji: obowiązek rekompensaty jest oczywisty

- Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg czytelnictwo Biblioteka Narodowa reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Niemcy

Prof. Urbanowski: Rembek obserwował okupację w specyficznych warunkach

- Rembek mieszkał wówczas w Milanówku pod Warszawą, a więc trochę na obrzeżach, trochę w specyficznej bocznicy dziejów, i stamtąd obserwował okupację. Małe miasteczko, niewielka społeczność, ale też dosyć często wędrował do Warszawy - mówił w radiowej Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej, krytyk i wykładowca.
Zobacz więcej na temat:  literatura II wojna światowa Maciej Urbanowski Stanisław Rembek Wacław Holewiński Dwójka