Polskie Radio
Section05

literatura

Prof. Bolecki: lubię, gdy słowom towarzyszy gorąca atmosfera

- Tak naprawdę to przymierzałem się, żeby zostać historykiem literatury XVIII w. Zniosło mnie do wieku XX, być może dlatego, że lubię gorącą atmosferę związaną ze słowem działającym na słuchaczy, na ludzi zaangażowanych w sprawy literatury i życia kulturalnego - mówił w Dwójce jeden z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo".
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych 2019 Włodzimierz Bolecki KULTURA Kinga Michalska

"Ta, która musi umrzeć" – czy to koniec kultowej serii "Millenium"?

– Dawno nie czytałem skandynawskiego kryminału, który mnie zaskoczył. "Ta, która musi umrzeć" zaskoczyła mnie kilka razy. Miałem wrażenie, że szwedzcy i norwescy autorzy autoplagiatują siebie sami. To jest dowód, że da się coś jeszcze opowiedzieć w kryminale – ocenia Mariusz Cieślik szóstą i, wedle zapowiedzi, ostatnią część cyklu "Millenium".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA KSIĄŻKA Mariusz Cieślik kryminał Skandynawia Stieg Larsson

Narodowe Czytanie w Polskim Radiu - audycje, relacje i specjalny serwis internetowy

W tym roku finał Narodowego Czytania odbył się w sobotę 7 września - tradycyjnie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tematem były „Nowele Polskie”. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dokonali wyboru z ponad stu tytułów zaproponowanych przez Polaków. Autorami tekstów byli: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Rzewuski, Stefan Żeromski, Bruno Schulz oraz nobliści Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy poświęcony Narodowemu Czytaniu, a wszystkie anteny publicznego nadawcy transmitowały i relacjonowały finał akcji.
Zobacz więcej na temat: 

Przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania

Jakie były dotychczasowe lektury - czyli: czy wszyscyśmy z Aleksandra hr. Fredry? Jakim herbem pieczętował się Jan Onufry Zagłoba? Którymi ulicami Powiśla przechadzał się Wokulski i czy Cezary Baryka naprawdę zachłysnął się rewolucją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dają dotychczasowe lektury Narodowego Czytania - a przed nami ósme wydanie tego wydarzenia, tym razem z ośmioma nowelami.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie KULTURA Aleksander Fredro Henryk Sienkiewicz Adam Mickiewicz Narodowe Centrum Kultury

Witkacy, Gombrowicz, Nałkowska i inni... Jak spędzali wrzesień 1939?

- Zofia Nałkowska przedostała się ze swoim sekretarzem i kochankiem Bogusławem Kuczyńskim do Rumunii, ale jednak wróciła do Warszawy, bo tam zostawiła matkę i siostrę - opowiada Anna Lisiecka, dziennikarska radiowa i autorka książki "Wakacje 1939". Jak wyglądały losy polskich pisarzy we wrześniu 1939 roku?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Anna Lisiecka Julian Tuwim Zofia Nałkowska II wojna światowa KULTURA

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Magda Mikołajczuk Narodowe Czytanie KULTURA