Polskie Radio
Section05
Martyna Pastuszka

Tomasz Pokrzywiński: wiolonczela doskonale brzmi obok skrzypiec

-  Unikalną cechą tej płyty jest to, że continuo jest realizowane tylko przez wiolonczelę. To praktyka wykonawcza pochodząca z XVII i XVIII wieku, która została zupełnie zapomniana. Wiolonczeliści z tamtego okresu byli niezwykle cenieni za tę umiejętność, osiągali niezwykłą wirtuozerię - mówił w Dwójce Tomasz Pokrzywiński.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Tomasz Pokrzywiński wiolonczela Dwójka skrzypce

Irena Santor, Martyna Pastuszka i Wojciech Niedziółka laureatami konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej

- Ludzie w jakiś sposób chcieli mi pokazać, że doceniają to, co robię, to, co zrobiłem przez ostatni rok - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka, zdobywca Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. Statuetki otrzymali również: założycielka {oh!} Orkiestry Martyna Pastuszka w kategorii Osobowość Roku, Karolina Kaźmierczak, dyrektorka konkursu imienia Henryka Wieniawskiego uznanego za wydarzenie roku, oraz Irena Santor, laureatka Nagrody Honorowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Koryfeusz Muzyki Polskiej Wojciech Niedziółka Irena Santor filharmonia narodowa

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent muzyka klasyczna MUZYKA skrzypce Magdalena Łoś NOSPR koncert

Martyna Pastuszka: trzeba nieustannie windować swój poziom [ZOBACZ WIDEO]

- Żyjemy w XXI wieku. Ludzie masowo zażywają różne medykamenty, koło czterdziestki-czterdziestki piątki są "wystrzeleni". Uważam, że absolutnie refleksją lidera, który liczy na wzajemność w życiowej kampanii, jest zwracanie uwagi na ten element, żebyśmy dotarli wszyscy do okresu emerytalnego, mając w sobie dużo wdzięczności za swoje życie. A nie tylko poczucie, że zostaliśmy do czegoś przymuszeni folwarcznym sposobem - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Marcin Majchrowski MUZYKA

Jubileuszowa odsłona All’improvviso w Gliwicach

- W budowaniu programu festiwalowego staramy się pokazywać improwizację jako czynnik twórczy (...). Szukamy takich propozycji artystycznych lub inicjujemy to wśród artystów, z którymi pracujemy, by proponowali coś, co improwizację potraktuje jako punkt wyjścia - mówił w Dwójce o jesiennej odsłonie Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach Artur Malke, współorganizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Gliwice Aleksandra Świgut Dwójka Jakub Kukla muzyka dawna

Actus Humanus: Jakub Józef Orliński i {OH!} Orkiestra Historyczna

Za nami inauguracja Festiwalu Actus Humanus 2020. Była to niepowtarzalna okazja posłuchania i podejrzenia z bliska plejady polskich zespołów instrumentów historycznych. {oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją skrzypaczki Martyny Pastuszki wykonała Concerti grossi Charlesa Avisona powstałe na podstawie sonat klawesynowych Domenica Scarlattiego.
Zobacz więcej na temat:  koncert Jakub Józef Orliński Actus Humanus Klaudia Baranowska

Martyna Pastuszka: wspólne granie jest kluczem do ludzkich emocji

- Wyniosłam pewne rzeczy z domu. Mam 5 lat starszą siostrę, która śpiewała muzykę dawną. Ja byłam nastoletnią dziewczyną i to ona wprowadzała mnie w te fantastyczne nagrania zdobyte razem z (pianistą) Kubą Burzyńskim, gdzieś na Zachodzie - mówiła o początkach fascynacji muzyką dawną znakomita skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Kamila Baranowska Dwójka

Martyna Pastuszka: przejść od pruskiego do francuskiego grania nie jest łatwo

- Pamiętam oczy i uszy muzyków. To jego prowadzenie było jakby innym doborem wyobrażeń. On ma w sobie zwinność - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia o grze Juliana Chovina Martyna Pastuszka, która od roku 2012 jest pierwszym skrzypkiem i dyrektorem artystycznym założonej wraz z menedżerem Arturem Malke {oh!} Orkiestry Historycznej.
Zobacz więcej na temat:  koncerty muzyka dawna Katowice Joanna Grotkowska Dwójka rozmowa