Polskie Radio
Section05

medycyna

Tętnicze nadciśnienie płucne atakuje serce i płuca. Nieleczone szybko zabija

Choroby serca to ciągle rosnące zagrożenie życia. Jeśli zdarzy się nam zachorować na tętnicze nadciśnienie płucne, to mamy ogromny problem, bo to choroba z pogranicza kardiologii, pulmonologii, czyli specjalizacji dotyczących płuc, ale i chorób rzadkich, których jest ponad 8 tysięcy. Pacjent wędruje od specjalisty do specjalisty, zanim trafi do właściwego lekarza, który się nim zajmie. 
Zobacz więcej na temat:  kardiologia choroby płuc serce choroba Artur Wolski leki nadciśnienie Zobacz także

Serial "Ocet jabłkowy". Prawda i fikcja w produkcji Netflixa o oszustce Belle Gibson

Dekadę temu na światło dzienne wyszedł jeden z najbardziej zuchwałych przekrętów w tym, co dziś określa się jako branżę wellnes. Przekręt tym perfidniejszy, że wymierzony w osoby cierpiące z powodu chorób nowotworowych. Australijka Belle Gibson zdobyła fortunę dzięki wmawianiu ludziom, że cierpi z powodu guza mózgu w zaawansowanym stadium, ale wiedzie życie wolne od skutków choroby dzięki specjalnie opracowanej diecie i zdrowemu stylowi życia. Problem polega na tym, że kobieta nigdy nie chorowała na nowotwór. Historię Gibson przedstawia serial "Ocet jabłkowy". 
Zobacz więcej na temat:  FILM rak nowotwory Australia oszustwo serial netflix

O depresji po porodzie mówi prof. Tadeusz Bogdan Pietras

Od 10 do 22 proc. kobiet po porodzie cierpi na depresję poporodową. - Matka nie odczuwa radości z faktu, że posiada dziecko. (...) Czuje się, jakby była wypalona emocjonalnie, nie odczuwa głębszej więzi, sama się obwinia o to, że nie kocha tego dziecka - mówi na antenie Jedynki prof. Tadeusz Bogdan Pietras, lekarz psychiatra, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie psychiatria depresja poród kobieta Artur Wolski Zobacz także

Epidemia udarów mózgu u młodych ludzi. Przełomowe wyniki badań

W ostatnich latach odnotowano tajemniczy wzrost udarów mózgu u młodych dorosłych i osób poniżej 50. roku życia. Dane mówiły wręcz o epidemii udarów, które szczególnie dotykały mężczyzn. Zespół badaczy, który zajął się wcześniej nieanalizowanymi przypadkami udarów, odkrył możliwą przyczynę. Jako największy czynnik ryzyka wskazano palenie.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie NAUKA lekarz ŚWIAT badania papierosy neurologia

Rak jelita grubego. Odkrycie naukowców zmniejszy ryzyko zachorowania?

Nowotwór jelita grubego każdego roku zabija co najmniej 10 tys. Polaków. W dodatku liczba przypadków zachorowania nasila się wśród osób poniżej 50. roku życia. Światełkiem w tunelu może okazać się nowe odkrycie amerykańskich naukowców. Zauważyli oni, że dieta bogata w wapń może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA zdrowie dieta jedzenie onkologia nowotwory choroby onkologiczne

Dieta i psychika pacjenta. "Trzeba poznać jego motywacje, które prowadzą do otyłości"

- Dietetyk zajmuje się żywieniem człowieka w chorobie np. w cukrzycy, a psychodietetyk lepiej niż dietetyk zna się na aspektach psychologicznej motywacji pacjentów poddawanych leczeniu. Dotyczy to także sytuacji, gdy trzeba zredukować masę ciała lub spowodować, aby pacjent po terapii onkologicznej wrócił do swojej poprzedniej wagi ciała - tłumaczyły Paula Nagel, dietetyk i psychodietetyk, i Paulina Bartosik, psycholog i psychodietetyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska odchudzanie psychoanaliza zdrowie i dieta otyłość