Polskie Radio
Section05
muzyka ludowa

Znani w Polsce i za granicą. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" od kulis

- Jest nas cała masa. Artystów jest 130, natomiast jest również całe zaplecze techniczne i osoby w kadrach czy księgowości. Cała instytucja zespołu to ponad 300 osób - opowiada Jarosław Świątek, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Przedstawiciele kapeli odwiedzili studio "Czasu pogody" i opowiedzieli między innymi o pozascenicznej działalności grupy.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski muzyka ludowa folk folklor Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Spotkanie z Polakami z Brazylii

Jedną z charakterystycznych cech stanu Parana na południu Brazylii jest to, że zaskakująco często można tam usłyszeć… język polski. Na przełomie XIX i XX wieku przyjechało tu wielu imigrantów z Europy – Polski, Ukrainy, Włoch i Niemiec. Polacy w Brazylii do dziś zachowują swoją kulturę i język, w wielu wypadkach bardzo archaiczny, grają polską muzykę i dbają o polskie zwyczaje.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Brazylia Polonia Magdalena Tejchma

Śpiewać każdy może, zwłaszcza w stylu ludowym. O wiecznie żywej tradycji i śpiewie białym

Jak nam wychodzi śpiewanie? Świetnie ma się to w wersji "na ludowo"; w wielu regionach wciąż żywa jest tradycja śpiewania rodzinnego przy okazji wesel i innych uroczystości rodzinnych, w wielu miejscowościach funkcjonują też zespoły ludowe, w których młodzież lub dorośli świetnie bawią się podtrzymując jednocześnie tradycję wspólnego muzykowania i śpiewania. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz śpiew Weronika Puszkar głos muzyka ludowa kultura ludowa

Za nami V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"

Dziewięć dni wypełnionych muzyką poważną, współczesną, orkiestrową, graną na światowym poziomie przez znakomitych artystów reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią. W sumie 14 koncertów, ponad 700 artystów z 15 państw. Tak przedstawiał się zakończony w sobotę V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Euforie".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Eufonie Krzysztof Penderecki symfonia muzyka klasyczna muzyka ludowa Narodowe Centrum Kultury

"Nieprzezroczyste". Agnieszka Pajączkowska bada historie chłopskiej fotografii

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako część „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja fotografia rzemiosło Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

„Wspólne plony”, wspólna radość

To projekt urzekający świeżością i szczerością wobec zapomnianej dawnej muzyki kujawskiej. „Wspólne plony” – album Marty Rogalskiej i Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej – łączy radość i wspólnotę nierozerwalnie związane z tworzeniem muzyki oraz szacunek do rodzimej tradycji. Z autorką o projekcie rozmawiała Justyna Piernik.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Kujawy