Polskie Radio
Section05
Napoleon Bonaparte

Kamieniec. Ruiny pałacu, w którym mieszkał Napoleon

W Kamieńcu na ziemi warmińsko-mazurskiej władca spędził kilka miesięcy. To właśnie tu rozkwitł jego romans z Marią Walewską. – Niestety, ta jedna z najpiękniejszych rezydencji na Warmii i Mazurach została zniszczona w wyniku pożaru w styczniu 1945 roku, kiedy do wsi wkroczyła Armia Radziecka. To jedna z największych strat na obecnych ziemiach polskich – przyznaje Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce Maria Walewska Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte i Aleksander I. Który z nich dawał nadzieje na odzyskanie Polski?

Z kim były związane historyczne nadzieje na odzyskanie Polski? Z Napoleonem Bonaparte, przywódcą rewolucyjnej Francji, czy z Aleksandrem I, carem imperium rosyjskiego w latach 1801-1814? - Rywalizacja Napoleona z Aleksandrem otworzyła pewnego rodzaju przetarg na sprawę polską. W odpowiedzi na Księstwo Warszawskie Aleksander również musiał coś dać Polakom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rosja Francja Napoleon Bonaparte Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Korsykańskie korzenie Napoleona. Rodzina Bonaparte i kardynał Józef Fesch

Korsyka - górzysta, śródziemnomorska wyspa o surowej roślinności - stała się słynna z powodu rodziny Bonaparte. W Ajaccio, największym z miast, znajduje się dom rodzinny Napoleona i wiele pamiątek z nim związanych. Na Korsyce wychował się także kardynał Józef Fesch, którego ambicje sięgały Watykanu i Lyonu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Napoleon Bonaparte Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Sygnatury Napoleona Bonaparte". Listy Napoleona do Polaków i o Polakach

Korespondencja, listy, rozkazy, odezwy i raporty z podpisem "Bonaparte" lub "Napoleon" czy sygnowane literą "N" eksponowane są w pałacu Pod Blachą w Warszawie w dniach 7 maja - 31 lipca 2022 r. na wystawie "Sygnatury Napoleona Bonaparte". Pokazują one związki Polaków z Napoleonem: żołnierzy, ale także arystokratów, którzy czynili zabiegi dyplomatyczne w sprawie polskiej racji stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Zamek Królewski wystawa Napoleon Bonaparte historia Polski

Co stało się ze szczątkami poległych pod Waterloo? Naukowcy proponują makabryczną hipotezę

Od bitwy, która kończyła epokę napoleońską, minęło 207 lat. Poległo w niej najprawdopodobniej ponad 40 tys. ludzi. Mimo to badaczom nie udało się odnaleźć masowych grobów żołnierzy. Zdaniem brytyjskich archeologów mogiły te padły ofiarą grabieży o przemysłowej skali.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Waterloo Napoleon_Bonaparte Napoleon Bonaparte NAUKA odkrycia i ciekawostki

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 206 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Dziś Dzień Białych Skarpet. Co znaczą dla współczesnej mody?

W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA moda Mediolan buty Michael Jackson starożytność starożytna Grecja Rzym Napoleon Bonaparte

TYLKO U NAS François-Xavier Bellamy: przyjaźń polsko-francuska jest silna

- Mija 200 lat od śmierci Napoleona. To wielka postać dla historii Francji i całej Europy. Udało mu się zbliżyć Francję z wieloma państwami, w tym z Polską, co widać np. w polskim hymnie - mówił w Polskim Radiu 24 francuski filozof, pisarz i poseł do Parlamentu Europejskiego François-Xavier Bellamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja relacje polsko-francuskie Napoleon Bonaparte Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 polityka HISTORIA Europa

Kościuszko, Poniatowski, Bonaparte. Trzej wodzowie na pomoc Polsce?

Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski i Napoleon Bonaparte. Trzej legendarni wodzowie, wojskowi, których losy skrzyżowały się, kiedy Rzeczypospolita była w potrzebie na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak próbowali zmienić lub zmienili historię Królestwa, jak wpłynęli na jego dalsze dzieje?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Napoleon Bonaparte Tadeusz Kościuszko Józef Poniatowski

200. rocznica urodziny Napoleona Bonaparte. Łysiak: karzeł i bóg wojny to owoce brytyjskiej propagandy

- Wystarczy sięgnąć do historii wielu kolejnych koalicji antynapoleońskich. Za każdym razem stała za nią Korona Brytyjska. Początek wojen, w które wkracza Napoleon w dobie szalejącej rewolucji, to przecież wojna z koalicją przygotowaną przez Brytyjczyków - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz, publicysta historyczny. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Francja Napoleon Bonaparte HISTORIA