Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria

NASZ WYWIAD Taktyka igłowa i samobójcze ataki. "Rosja jest w desperacji"

O desperacji Rosji świadczą obserwowane ostatnio ataki pododdziałów, które liczą 6-9 osób, bez wsparcia sprzętu wojskowego. Po tym przeżyje może jedna osoba, może dwie - przekazał portalowi polskieradio24.pl ukraiński pułkownik Serhij Hrabski. Ocenił, że Ukraina mogłaby przy wsparciu Zachodu odwrócić bieg wojny w ciągu kilku lat. Byłoby to wskazane, bo, jak dodał, Rosja nie dąży wcale do pokoju i każdy moment wykorzystuje na odnawianie zasobów. W ostatnim czasie wojskowi zauważyli też stosowanie przez Rosjan tzw. taktyki igłowej. Wojskowy wskazał też, że duży obszar Rosji to także jej słabość - chodzi m.in. o szlaki logistyczne dostaw wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Ukraina wojna na Ukrainie NATO

NASZ WYWIAD "Ojciec ani słowa nie mówił o powstaniu". Posłuchaj rozmowy z synem Tadeusza Bora-Komorowskiego

- W przeddzień wybuchu powstania ojciec przyszedł do mamy i powiedział: "Zakup trochę mleka dla małego, bo jutro wszystko się zaczyna i potrwa kilka dni" - mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl Adam Komorowski, syn komendanta głównego AK Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski Armia Krajowa emigracja

NASZ WYWIAD Nowe żądania Putina. Po poprzednich ruszyła inwazja

- Putin nie tylko przypomina o potrzebie cofnięcia granic NATO do 1997 roku, ale idzie dalej, postuluje wycofanie zagranicznych oddziałów z Eurazji - powiedział portalowi polskieradio24.pl ukraiński deputowany Ołeh Dunda (Sługa Ludu). Dodał, że na te nowe żądania Moskwy niemal nie zwrócono uwagi. - NATO powinno dostrzec, że Rosji nie chodzi tylko o Ukrainę, i zacząć odpowiednio reagować - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Rosja NATO USA Ukraina szczyt NATO Władimir Putin

NASZ WYWIAD Wojna w szarej strefie. "Rosja chce stąd wypchnąć NATO"

Rosja intensyfikuje w szarej strefie wrogie działania, także wojenne, i czyni tak nie tylko w regionie nadbałtyckim - przekazał polskieradio24.pl James Sherr, ekspert z Tallina. To np. zakłócanie GPS, niszczenie kabli, różnego rodzaju sabotaż. Jakie są cele? - Wyrwanie tego obszaru spod parasola NATO, upadek Sojuszu - uważa. Jego zdaniem powinien powstać specjalny komitet NATO ds. szarej strefy. W jego ocenie Zachód nie tyle nie wie co robić, czy też nie umie odpowiedzieć Rosji, co nie ma woli podjęcia ryzyka, a w tej sytuacji, jego zdaniem, to wskazane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Rosja Estonia Morze Bałtyckie NATO wojna hybrydowa gps

NASZ WYWIAD Kara śmierci za sabotaż Rosji? "ONZ chroni dowody zbrodni"

- Działania reżimu białoruskiego to zemsta na swoim narodzie. Przychodzi na myśl Lewiatan, potwór, który zjada własne dzieci - powiedziała portalowi polskieradio24.pl Anaïs Marin, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi. Przekazała, jakie są jej możliwości w zakresie oddziaływania na poprawę losu Białorusinów i że ma dla reżimu "niespodziankę" na koniec kadencji w ONZ. - Niestety sytuacja tam się pogarsza: ciągle ktoś "puka od spodu", przykładem jest rozszerzenie stosowania kary śmierci na Białorusi - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś granica Rosja prawa człowieka ONZ prawo

NASZ WYWIAD Dlaczego Francuzi głosują na skrajną prawicę? "Trzy powody"

- Francuzi są rozczarowani polityką Emmanuela Macrona. Tymczasem poparcie dla skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego jest z dnia na dzień coraz wyższe. Jeśli uzyska ono większość bezwzględną, młody przewodniczący partii 28-letni Jordan Bardella podejmie się kierowania rządem. Marine Le Pen, faktycznie dowodząca ugrupowaniem, czeka na wybory prezydenckie w 2027 roku - przekazała portalowi polskieradio24.pl Amanda Dziubińska (PISM).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Emmanuel Macron wybory we Francji Marine Le Pen Europa

NASZ WYWIAD Kara-Murza: Kreml truł męża dwa razy, przypominał ośmiornicę

- Wątroba, nerki, serce, płuca: to wszystko po prostu się wyłączyło i nie działało. Władimir wyglądał jak ośmiornica, ponieważ był podłączony do tych wszystkich maszyn, które zapewniały, że każdy narząd pracuje - wspomina żona Władimira Kara-Murzy, Jewgienija Kara-Murza. Po pierwszym otruciu spędził w śpiączce trzy tygodnie. Obecnie jest w więzieniu na Syberii, gdzie od ponad 250 dni nie miał kontaktu z żadnym innym więźniem.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Władimir Putin Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie Borys Niemcow

NASZ WYWIAD Odpowiadał za plany NATO. Mówi, jak postępować z Rosją

- Polska powinna przejąć rolę przywódczą, jeśli chodzi o tłumaczenie przyjaciołom z NATO natury rosyjskiego zagrożenia, bowiem wszyscy sojusznicy muszą współpracować, aby rozwiązać ten problem - powiedział portalowi polskieradio24.pl Patrick Turner, były asystent sekretarza generalnego NATO ds. polityki i planowania obronnego. Nie wyklucza, że atak Rosji na państwo NATO może nastąpić w ciągu kilku lat - choć, jak podkreśla, nie chce na ten temat spekulować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wojsko bezpieczeństwo Ukraina Białoruś

NASZ WYWIAD Gruzja na rozdrożu? "Opcja proeuropejska może wygrać wybory"

W Tbilisi trwają demonstracje przeciwko tzw. rosyjskiemu prawu o zagranicznych agentach. Ekspertów niepokoi także inna kontrowersyjna ustawa - o strefach offshore. - Proeuropejska opozycja w Gruzji mogłaby wygrać wybory, pod warunkiem, że się zjednoczy. Będzie to jednak bardzo trudne, gdyż Gruzini są tak podzieleni, że gdy popierają jedną z partii - innych nienawidzą - mówi portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, ekspert Rondel Foundation, b. szef departamentu ds. UE w gruzińskim MSZ. Dodał, że kontrowersyjne decyzje Gruzińskiego Marzenia dodają impetu partiom opozycyjnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja protest policja Europa Rosja

NASZ WYWIAD Fałsz reżimu Łukaszenki. "Polska dostrzeżona i negatywnie wyróżniona"

- Polska została wymieniona wielokrotnie, z oskarżeniem, że rości sobie prawo do przywództwa. Ukazano to jako roszczenie - to pokazuje w negatywnym świetle działania Polski. Wskazano, że się rozpycha, próbujemy coś sobie uzurpować i narzucać innym - powiedział Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując najnowszą doktrynę wojenną Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim opozycja represje Ukraina

NASZ WYWIAD Protesty "do wyborów". "Młodzi nie oddadzą Gruzji Rosji"

- Protesty mają miejsce każdego dnia, odkąd w parlamencie procedowana jest ustawa o zagranicznych agentach. To już około 20 dni. Są jeszcze silniejsze niż w zeszłym roku. Na ulicach są w dużej mierze ludzie młodzi, często pokolenie Z. Protestują pokojowo - przekazał portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, szef ośrodka europejskiego w Rondeli Foundation, b. szef departamentu ds. UE w gruzińskim MSZ i b. wiceszef misji Gruzji w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja protest policja Europa Rosja

NASZ WYWIAD Napięcie na Bałkanach. "Człowiek Putina" grozi secesją

- Napięta sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest zagrożeniem w obecnej sytuacji geopolitycznej. Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik regularnie grozi secesją - to destabilizuje Bośnię i Hercegowinę, ale i region - przekazała portalowi polskieradio24.pl dr Anna Jagiełło-Szostak (Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, UWr).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bośnia i Hercegowina Sarajewo Serbia Rosja USA Unia Europejska

NASZ WYWIAD "Johnson zapłaci cenę za odwagę". Kulisy wsparcia dla Kijowa

- Briefing wywiadu dla spikera Izby Reprezentantów miał mieć ponury wydźwięk, jeżeli chodzi o szansę na obronę Ukrainy. Wywiad miał ostrzegać, że Ukraina mogłaby upaść jeszcze w tym roku kalendarzowym, nie miałaby czym się bronić - mówił portalowi polskieradio24.pl Mateusz Piotrowski (PISM), wyjaśniając, jak doszło do przełomu ws. pomocy dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa wojna na Ukrainie ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Kongres USA