Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD 17.09 świętem reżimu w Mińsku? "Plan ma antypolski wymiar"

- Białoruskie władze w ostatnich latach odnosiły się różnie do daty 17 września, w zależności od geopolitycznej koniunktury. Gdy w okolicach lat 2000. Białoruś była w ostrym konflikcie z Zachodem, organizowano różne upamiętnienia tego dnia jako dnia "zjednoczenia". Potem zaś, gdy miała miejsce próba normalizacji relacji z Zachodem, o tej dacie jakby zapomniano i nie kładziono na nią akcentu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Waler Karbalewicz, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Władimir Putin ŚWIAT II wojna światowa

NASZ WYWIAD "Łukaszenka stale wspiera Putina w starciu z Zachodem"

- Jeśli zastanawiać się, jaką cenę za wsparcie Rosji jest gotów zapłacić Łukaszenka, jak zrewanżuje się  Putinowi za wsparcie – odpowiedź jest prosta. Odpłaci tym, czy płaci za jego wsparcie przez 26 lat swoich rządów – tym, że pozostaje wiernym sojusznikiem Rosji. Dla Rosji to ważne i gotowa jest w zamian za sam sojusz wspierać go na różne sposoby – mówi portalowi PolskieRadio24.pl niezależny białoruski politolog Waler Karbalewicz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Afera maseczkowa tuż przed wyborami i spadające notowania CDU. "Kluczem do drzwi Bundestagu będzie walka z pandemią"

- Wybory w Nadrenii-Palatynacie i w Badenii-Wirtembergii są przygrywką do wyborów ogólnoniemieckich. Obecnie CDU znalazła się w defensywie – wciąż nie wiadomo, jakie skutki przyniesie afera maseczkowa w dłuższej perspektywie. Być może chadecji uda się z niej oczyścić w oczach opinii publicznej. Kluczowym momentem kampanii przed wyborami do Bundestagu będzie decyzja o wyłonieniu kandydata partii chadeckich na kanclerza – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech koronawirus pandemia

NASZ WYWIAD Jubileusz V4. Ekspert OSW: to kościec Trójmorza, trzeba budować infrastrukturę, zaufanie, szukać wspólnych interesów

- To, co uda się osiągnąć w ramach Grupy Wyszehradzkiej, być może w pewnym stopniu w dłuższej perspektywie czasowej uda się w ramach Trójmorza – mówił portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (OSW). Podkreślił, że kluczowa jest budowa gęstej infrastruktury w regionie V4, a także nauka z tego, że dobre relacje w regionie są wypracowywane przez lata  - wzajemne zaufanie pozwala teraz na znajdowanie i obronę wspólnych interesów. - Wyszehrad jest drogowskazem, jak może wyglądać współpraca szerzej w ramach Europy Środkowej – zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Słowacja Węgry POLSKA grupa wyszehradzka Trójmorze ŚWIAT

NASZ WYWIAD Łukaszenka i Putin wspólnie ćwiczą wojska. "Są doniesienia o zaakceptowanej już mapie wojskowej integracji"

- Rosja stara się wykorzystać powyborczą sytuację na Białorusi i to, że Aleksander Łukaszenka zwrócił się o pomoc do Putina. Kreml próbuje jeszcze bardziej wzmocnić współpracę wojskową. Jest to bowiem dla Rosji gwarancja, że Białoruś będzie bardzo ograniczona w prowadzeniu swojej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Anna Dyner (PISM), komentując trwające do 27 marca wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia taktyczne.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Białoruś wojsko Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD B. ambasador Polski w Moskwie: brak wyroku ws. Katynia ma ogromne znaczenie moralne. Jest zbrodnia, a nie ma kary

- Wyrok w sprawie zbrodni w Katyniu miałby olbrzymie znaczenie moralne dla rosyjskiego społeczeństwa. Tymczasem do tej pory nie nastąpiło zerwanie pępowiny łączącej dzisiejszą Rosję ze Związkiem Sowieckim, z ideologią komunistyczną, z systemem represji. Nie miało miejsca potępienie terroru i nie określono komunistycznego systemu jako zbrodniczy. Nie rozliczono się systemowo ze zbrodniami komunizmu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador Polski w Moskwie prof. Włodzimierz Marciniak.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Władimir Putin Katyń ŚWIAT

NASZ WYWIAD El. ME piłkarzy ręcznych. Słowenia i Holandia na drodze Polski. Rombel: każdy punkt ma znaczenie

- Słowenia to jeden z najmocniejszych zespołów na świecie, a na pewno czołowy w Europie - mówi w rozmowie z Andrzejem Janiszem z Polskiego Radia Patryk Rombel, selekcjoner reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Biało-czerwoni we wtorek zagrają w Celje ze Słowenią, a pięć dni później we Wrocławiu z Holandią w ramach eliminacji przyszłorocznych mistrzostw Europy na Węgrzech i Słowacji. 
Zobacz więcej na temat:  Piłka ręczna SPORT Andrzej Janisz

NASZ WYWIAD Dr Ewa Kowalska (IPN): wciąż trwa walka o prawdę o ofiarach Katynia i ich godny pochówek

- Nadal czekamy na pełne udostępnienie dokumentów znajdujących się w archiwach rosyjskich, dotyczących Zbrodni Katyńskiej. Dotąd nie znamy m.in. nazwisk wszystkich Ofiar mordu 1940 r., nie znamy zawartości teczek osobowych represjonowanych sporządzanych w obozach, nie odnaleziono imiennej listy osób rozstrzelanych na Białorusi – zauważa w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, b. dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Władimir Putin Katyń

NASZ WYWIAD Umowa UE-Chiny. Ekspert: to strategiczny błąd, UE piłuje gałąź na której siedzi, biznes będzie zakładnikiem reżimu

- Umowa inwestycyjna UE i Chin jest korzystna tylko dla jednej ze stron, dla Pekinu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Michał Bogusz (OSW). - Jej podpisanie to efekt nacisków korporacji i błędnych założeń dyplomatów, że Chiny można cywilizować przez relacje gospodarcze –  przez 30 lat od czasu masakry na Tiananmen obserwujemy coś zupełnie innego, choćby w kwestii Ujgurów czy Hongkongu – zaznacza ekspert. Dodaje, że umowa nie tylko nie przynosi korzyści, ale i szkodzi relacjom UE i USA, jest też efektem braku odwagi klasy politycznej, by poinformować społeczeństwo o tym, że Chiny się nie zmienią, a to oznacza nieunikniony konflikt między Chinami a Zachodem.
Zobacz więcej na temat:  Chiny koronawirus Europa Unia Europejska

NASZ WYWIAD Przyjaciela Niemcowa Kara-Murzę truto dwa razy. "Kreml zatrudnia szwadron zabójców, jak z KGB, to świat Orwella"

- Tak jak w powieści George’a Orwella "Rok 1984" było Ministerstwo Prawdy, które zajmowało się propagandą, było Ministerstwo Pokoju, które prowadziło wojny, tak u nas w Rosji Służba ds. Obrony Ustroju Konstytucyjnego FSB zajmuje się organizacją politycznych morderstw, a Instytut Kryminalistyki FSB, który powinien zapobiegać przypadkom użycia zakazanych rodzajów broni, sam stosuje nowiczok w celu fizycznej eliminacji oponentów Putina – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Władimir Kara-Murza, przyjaciel Borysa Niemcowa, który dwukrotnie z trudem przeżył próbę otrucia. Obie wyżej wspomniane jednostki FSB uczestniczyły w zamachach na jego życie. Niektórzy z zabójców z tego samego "szwadronu śmierci" brali też udział w próbie otrucia Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Borys Niemcow

NASZ WYWIAD Kara-Murza: prosimy wolny świat, by nazywał place przy ambasadach Rosji imieniem Niemcowa. W kraju nie możemy go uczcić

- Władza Rosji daje do zrozumienia, że nie pozwoli, by czcić pamięć Borysa Niemcowa w ojczyźnie. Z miejsca jego zabójstwa sprząta się kwiaty, znicze, nie pozwala się na tablicę pamiątkową. Dlatego stwierdziliśmy, że zwrócimy się do polityków, parlamentarzystów i liderów wolnego świata i poprosimy ich o to, by zrobili to, czego nie możemy zrobić u siebie w ojczyźnie – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl współpracownik i przyjaciel Borysa Niemcowa, Władimir Kara-Murza. Zaznaczył, że obecnie w czterech stolicach świata są place i ulice Niemcowa przy ambasadach Rosji. - Mam wielką nadzieję, że Warszawa będzie kolejną taką stolicą - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Borys Niemcow

NASZ WYWIAD Przyjaciel opowiada polityczną historię Niemcowa. "Nie można ściskać ręki Putina, bo będzie więcej mordów, otruć, ofiar"

- Znakiem firmowym Władimira Putina są morderstwa jego głównych oponentów, polityków numer 2 w Rosji. Borys Niemcow był najsilniejszym politykiem w kraju po Putnie. Dziś jego miejsce zajął Aleksiej Nawalny – mówi Siergiej Aleksaszenko z Fundacji im. Borysa Niemcowa. B. wiceminister finansów Rosji opowiedział portalowi PolskieRadio24.pl o drodze politycznej Niemcowa, z którym latami współpracował  – od 30-letniego gubernatora, możliwego następcy Jelcyna, po krótki epizod współpracy w sojuszu z Jedną Rosją po walkę opozycyjną, w tym współpracę z Nawalnym.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Borys Niemcow

NASZ WYWIAD "Borys Niemcow mógł żyć wygodnie jak jego koledzy w koncernach, wybrał wolność. Wciąż myślę o jego motywacji"

- Borys Niemcow mógł wieść bogate, wygodne życie jak wielu jego towarzyszy z lat 90. Są teraz szefami koncernów rosyjskich. Od lat zastanawiam się, dlaczego podjął inną decyzję – mówi portalowi PolskieRadio.pl prof. Andriej Makaryczew z Uniwersytetu w Tartu. Naukowiec zaczynał swoją karierę w Niżnym Nowogrodzie, tam, gdzie zaczęła się historia polityczna Borysa Niemcowa. Prof. Makaryczew zauważył, że niestety w Rosji fizyczna eliminacja opozycji stała się częścią polityki. I nawet kwiaty dla zmarłego polityka są odbierane przez Kreml jako wyzwanie. 27 przypada 6. rocznica śmierci Borysa Niemcowa, został zastrzelony niedaleko murów Kremla w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Borys Niemcow Rosja opozycja demokratyczna Raport Białoruś Białoruś Europa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Łukaszenka, Putin i ich sekrety z Soczi. Działacz: Biden może zainicjować nowy plan i sojusz z UE ws. Białorusi

- Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin nie darzą się miłością. Teraz jednak łączą ich wspólne cele – obaj  muszą utrzymać się przy władzy. Do tego Putin nie znalazł "kserokopii" Łukaszenki na Białorusi, a obawia się białoruskich protestów, które mogą inspirować kolejne manifestacje w Rosji - stąd musi wspierać Łukaszenkę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Labiedźka, opozycyjny działacz demokratyczny, członek Rady Koordynacyjnej, komentując ostatnie rozmowy w Soczi.  rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska Białoruś Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Ważą się losy Mińska. Milinkiewicz: dla Kremla integracja z Białorusią to priorytet, brakuje ostrej reakcji Zachodu

- Walka o niezależność Białorusi toczy się każdego dnia. Choć kampania integracyjna Kremla na co dzień nie rzuca się w oczy, to trzeba mieć świadomość, że Moskwa obecnie koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na Białorusi. Dlaczego? Idea neoimperialna Kremla nie może być zrealizowana bez Białorusi, zwłaszcza po przegranej na Ukrainie - zauważa Aleksander Milinkiewicz, b. kandydat opozycji na prezydenta Białorusi, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska Białoruś Raport Białoruś

NASZ WYWIAD "Proces pokazowy". Wiceszef Biełsatu: sankcje UE powinny być masowo nakładane na winnych represji, to nic nie kosztuje

- Na Białorusi mamy ponad 250 więźniów politycznych, 1800 spraw karnych po protestach, 33 tysiące osób zatrzymano. A na liście unijnych sankcji jest 88 białoruskich urzędników. To śmieszne. Trzeba w taki sposób wprowadzać sankcje, by sędzia, która staje się instrumentem systemu represji, jak np. w przypadku dziennikarek Biełsatu, miała świadomość tego, że następnego dnia po wyroku zostanie wpisana na listę sankcyjną i cały świat zachodni będzie dla niej zamknięty – mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicedyrektor Biełsatu Alaksiej Dzikawicki.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna Unia Europejska USA Białoruś