Polskie Radio
Section05
nazizm

Początki niemieckiego "przemysłu śmierci". Ludobójstwo w Afryce i pierwsze obozy koncentracyjne

Powstania Herero i Nama przeciwko Niemcom w Afryce Południowo-Zachodniej zostały brutalnie stłumione. Ocalałych stłoczono w obozach. Najgorszy znajdował się na półwyspie zwanym "Wyspą Rekinów" lub "Wyspą Śmierci". W ciągu sześciu miesięcy 80 procent więźniów zginęło. Sprawę opisują niemieckie media, a przodkowie ofiar mówią, że "kolejne pokolenie Niemców w Auschwitz i innych miejscach potwornie udoskonaliło to co robili na Wyspie Śmierci".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy ludobójstwo Afryka Namibia Tanzania nazizm

"Byli filarami nazistowskiego społeczeństwa". Rodzina Oetkerów przez lata ukrywała swoją brunatną przeszłość

Historyczna publikacja "Nazistowscy miliarderzy" Davida de Jonga, która ukazała się niedawno w Polsce, przywołała na nowo nazistowską historię niemieckiej korporacji Dr. Oetker. Rodzina Oetkerów przez lata milczała o nazistowskiej przeszłości, prawdę ujawniono dopiero po śmierci seniora rodu. Firma była mocno zaangażowana we wspieranie zbrodniczego systemu m.in. poprzez wykorzystywanie pracy przymusowej czy też przejęcia np. drukarni w procesie tzw. aryzacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy nazizm II wojna światowa

Niemcy chcą zatrzeć ślady zbrodni czasu wojny. "Czy na pewno rozliczyły się ze swoją przeszłością?"

"Plany wyburzenia szpitala w Erlangen, gdzie mordowano chorych psychicznie, rodzą pytania, czy dzisiejsze Niemcy na pewno rozliczyły się ze swoją nazistowską przeszłością" - pisze na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator" niemiecko-brytyjska historyk Katja Hoyer. Chodzi o to, że ostatni fizyczny ślad niemieckiej zbrodni zostanie zniszczony. Podobny los spotkał dawną siedzibę administracyjną nazistowskiego programu eutanazji.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa II wojna światowa III Rzesza nazizm zbrodnie wojenne ŚWIAT

PR24 Niemcy zmienią zdanie ws. reparacji dla Polski? Prof. Bainczyk: jestem ostrożną optymistką

W ubiegły wtorek 25 kwietnia, przy okazji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, odbyła się dyskusja ekspercka z udziałem specjalistów, prawników z Polski, Grecji i Włoch, na temat sprawiedliwego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu. Polskę reprezentowała m.in prof. Magdalena Bainczyk, która w Polskim Radiu 24 wyjaśniała wszystkie aspekty i trudności dotyczące reparacji wojennych od Niemiec dla Polski, Włoch czy Grecji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy HISTORIA II wojna światowa zbrodnie wojenne nazizm reparacje wojenne Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Europa

BMW, Porsche, Volkswagen czy Dr. Oetker. Po przeczytaniu książki "Nazistowscy miliarderzy" już nie zechcesz kupić ich produktów

Książka "Nazistowscy miliarderzy" Davida de Jonga opisująca historie niemieckich bogatych rodów, które stoją za takimi korporacjami jak m.in. BMW, Porsche czy Dr. Oetker dowodzi, że ci ludzie zarabiali miliardy na potwornościach popełnianych przez machinę Hitlera. "W Trzeciej Rzeszy wszyscy oni należeli do NSDAP, do SS albo do obu tych organizacji" - pisze o niemieckich bogaczach autor publikacji, holenderski dziennikarz. Książka ukaże się także w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  bmw III Rzesza II wojna światowa Niemcy GOSPODARKA pieniądze nazizm ŚWIAT

Zbrodnia katyńska. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia

Dziesiątki nagrań świadków. Relacje tych nielicznych, którzy ocaleli. Złożona z wielu głosów opowieść zarówno o straszliwym morderstwie prawie 22 tys. polskich obywateli, jak i o poszukiwaniu prawdy. W 80. rocznicę odkrycia masowych grobów polskich jeńców wojennych w Katyniu Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis internetowy poświęcony zbrodni katyńskiej – katyn.polskieradio.pl
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie II RP stalinizm II wojna światowa Niemcy nazizm

Jarosław Papis o antysemityzmie: ekscesy w Niemczech są zatrważające

 - Świat, który oskarżą Polaków o wyjątkowy antysemityzm nie potrafi przytoczyć dowodów na istnienie tego zjawiska w Polsce. Nie dostrzega też antysemickich czynów w innych krajach. Chodzi głównie o Niemcy, gdzie liczba antysemickich ekscesów jest zatrważająca i sięga kilku tysięcy przypadków rocznie - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi historia Polski II wojna światowa Niemcy nazizm społeczeństwo POLSKA

Bronisław Onufry Kopczyński, kompozytor, dyrygent, poeta, przyjaciel Baczyńskiego

5 kwietnia 1943 roku Bronisław Onufry Kopczyński zmarł w niemieckim obozie na Majdanku, gdzie trafił po aresztowaniu przez Gestapo. W okresie II wojny światowej działał w konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Konfederacja Narodu, w której kierował pionem kulturowym. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa nazizm Niemcy Majdanek niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Premiera spektaklu "Warszawska Masada'43" w Berlinie. Papis: tam narodził się szatański pomysł eksterminacji Żydów

- Najwyższy czas, aby po 80 latach oddać cześć i przywrócić pamięć bojowcom Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy przez lewicę i komunistów zostali wygumkowani. Podzielili los Żołnierzy Wyklętych i Armii Krajowej po II wojnie światowej - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi historia Polski II wojna światowa Niemcy nazizm społeczeństwo POLSKA

75 lat temu rotmistrz Witold Pilecki usłyszał wyrok śmierci

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, żołnierza niezłomnego, walczącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci II wojna światowa nazizm Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne