Polskie Radio
Section05
niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

14 czerwca 1940 roku trasa pochodu 728 mężczyzn pod eskortą niemieckich żołnierzy wiodła przez ścisłe centrum miasta. Dzień przed transportem przeniesiono ich z miejscowego więzienia do budynku żydowskiej łaźni, gdzie poddano ich dezynfekcji. Tam też spędzili ostatnią noc przed transportem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust Żydzi Tarnów

Stanisław Ryniak. Pierwszy polski więzień Auschwitz

Niezwykłe zrządzenie losu spowodowało, że pierwszy więzień Auschwiitz przeżył cztery lata w miejscu, które stało się cmentarzyskiem milionów. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypominamy świadectwo, którym Stanisław Ryniak zdążył podzielić się na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Holokaust Niemcy II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Dolina śmierci". Niezwykła animacja poświęcona grozie KL Gusen

Instytut Pileckiego opublikował animację ukazującą grozę KL Gusen. We wtorek minęło 75 lat od wkroczenia żołnierzy amerykańskich, którzy wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie Austrii niedaleko Linzu. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Miejsce ważne i święte dla nas, Polaków". Premier w rocznicę wyzwolenia KL Mauthausen-Gusen

"W tym obozie śmierć ponieśli ci, którzy odważyli się być Polakami, w dodatku naukowcami, badaczami, konstruktorami, nauczycielami" - napisał z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że Mauthausen-Gusen to niemiecki Katyń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię". Piotr Gliński o więźniach Mauthausen-Gusen

- 75 lat temu więźniowie Mauthausen i Gusen zostali uwolnieni od straszliwej gehenny życia w obozach koncentracyjnych - lat katorgi i upodlenia. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię - wskazał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego II wojna światowa III Rzesza HISTORIA niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm POLSKA

Apogeum zagłady, czyli akcja "Reinhardt"

78 lat temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Warszawa getto warszawskie Niemcy deportacja niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Bełżec Auschwitz Żydzi

Jarosław Sellin: rozbudowa muzeum w Treblince, nowy obiekt za trzy lata

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że w 2023 roku odwiedzający teren byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince będą mogli udać się do nowego budynku muzeum. Obecnie funkcjonuje tam placówka "Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne HISTORIA

Jarosław Guzy: Putin chce powrotu do koncertu mocarstw

- Putin w Yad Vashem przedstawił ofertę powrotu do czasów z Teheranu i Jałty, kiedy był koncert mocarstw. Wtedy wielkie i silne państwa urządzały świat, a małe kraje, takie jak Polska nie miały nic do powiedzenia - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Yad Vashem POLSKA historia Polski II wojna światowa Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Władimir Putin

Poseł PiS o forum w Yad Vashem: polska dyplomacja osiągnęła swój cel

Przemówienie prezydenta Rosji wygłoszone w Jerozolimie z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz było bardziej łagodne, niż spodziewali się polscy politycy. - Dzięki wysiłkom naszej dyplomacji wydarzenie w Yad Vashem skończyło się dla Polski dobrze. Udało się osiągnąć nasz cel, co ma odbicie w światowych mediach - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek, poseł PiS. Gościem audycji był także Marek Dyduch (SLD).
Zobacz więcej na temat:  Yad Vashem POLSKA historia Polski II wojna światowa Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Władimir Putin