Polskie Radio
Section05
ochrona zwierząt

Kołodziejczak pokrzyżuje plany PO? Chodzi o zakaz hodowli zwierząt na futra

Wiceprzewodniczący PO Borys Budka zapowiedział w środę, że jego partia będzie proponować partnerom z koalicji zakaz hodowli zwierząt na futra. Koliduje to jednak z dotychczasowymi deklaracjami PSL czy posła KO Michała Kołodziejczaka. Ten ostatni organizował protesty przeciwko regulacjom prawnym zapewniającym zwierzętom większą ochronę - wywieszano podczas nich transparenty, typu: "Piątka dla zwierząt to zdrada Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta hodowla zwierząt Platforma Obywatelska Borys Budka Michał Kołodziejczak koalicja obywatelska Donald Tusk PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ochrona zwierząt

22-latek nagrywał jak znęca się nad kotem, teraz trafił do aresztu. Grozi mu do 5 lat więzienia

Sąd w Gdyni aresztował podejrzanego o znęcanie się nad kotem ze szczególnym okrucieństwem. 22-latek spędzi za kratami trzy miesiące. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wieszał zwierzę za łapy na kablu od suszarki i bił je pięścią, a później nagrywał filmy z zajścia i publikował w je internecie. Zatrzymanemu grozi do pięciu lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony kot policja areszt ochrona zwierząt pomorskie

Nowe wymogi dla prowadzących schroniska dla zwierząt. Dotyczą powierzchni i wyboru kadry

Schroniska, w których znajdują się bezdomne zwierzęta będą musiały dostosować warunki ich bytowania do nowego rozporządzenia określającego m.in. powierzchnię kojców czy sposób przechowywania karmy - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy już poddane społecznym konsultacjom, wejdą w życie za rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi schronisko dla zwierząt prawo PSY koty wolontariat ochrona zwierząt

Czerwone kraby zamykają drogę!

Zablokowana droga kojarzy się większości z nas z wypadkiem, cierpieniem i zniszczeniami. Nie zawsze jednak powodem zatorów jest coś przykrego! Na jednej z australijskich wysp co roku dochodzi do bardzo nietypowego zdarzenia. Miliony krabów migrują w stronę oceanu, zatrzymując cały lokalny ruch.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zwierzęta zwierzęta morskie Australia migracja ochrona zwierząt blokada Polskie Radio ciekawostki korki

"Nie będzie powrotu do Piątki dla zwierząt". Minister rolnictwa o nowych przepisach

- Ja również głosowałem przeciwko temu projektowi uznając dwa zapisy na tamtym etapie za niekorzystne dla rolnictwa czyli zakaz uboju rytualnego i odbieranie zwierząt przez organizacje ekologiczne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o "Piątce dla zwierząt" Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Henryk Kowalczyk PiS rolnictwo pieniądze zwierzęta ochrona zwierząt

Trudna sytuacja w schronisku na Paluchu. Wolontariusze otrzymują wypowiedzenia

Wolontariusze ze schroniska na Paluchu otrzymują e-maile z informacją o wypowiedzeniu ich umów lub zmianie warunków. Ma to związek z weryfikacją czasu pracy wolontariuszy prowadzoną po zaleceniu warszawskiego ratusza. Według wolontariuszy sama weryfikacja jest jak najbardziej potrzebna, ale sposób jej przeprowadzenia jest skandaliczny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA schronisko dla zwierząt Warszawa ochrona zwierząt

Obrońcy praw zwierząt apelują o zakaz sprzedaży żywych ryb na targowiskach

Obrońcy praw zwierząt chcą zakazu sprzedaży żywych ryb na targowiskach. Takie apele zostały skierowane do radnych wielu polskich miast i mają związek ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. - Jeżeli ktoś chce zjeść rybę, może kupić ją gotową w markecie i nie przykładać się do jej cierpienia - tłumaczy Malwina Malinowska z Fundacji Viva.
Zobacz więcej na temat:  ryby Karp społeczeństwo ochrona zwierząt jedzenie infografika

Ochrona zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Sejmowe komisje za przyjęciem nowelizacji ustawy

Sejmowe komisje rekomendowały przyjęcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Nowela ma dostosować polskie przepisy w tym zakresie do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka zwierzęta ochrona zwierząt Sejm Wojciech Murdzek Ministerstwo Edukacji i Nauki