Polskie Radio
Section05
okupacja niemiecka

Powstanie Warszawskie. Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Niemcy okupacja niemiecka Polskie Radio Powstanie Warszawskie

6 sierpnia 1944 w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego"

- Przy Żelaznej leżeli żołnierze i strzelali z karabinów. Zwykłych. W stronę Kercelaka. Był popłoch. Uciekanie cywilów. Obrona cywilów. Obrona rozpaczliwa. Wiadomości o tych paleniach, rozstrzeliwaniach szły, szły fakty, szły na nas, coraz bliżej. Lecieliśmy raz dwa z tymi noszami - Miron Białoszewski tak zapamiętał 6 sierpnia 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Powstanie Warszawskie II wojna światowa okupacja niemiecka

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II wojna światowa powroty z niepamięci Żołnierze Wyklęci komunizm nazizm okupacja sowiecka okupacja niemiecka

Palmiry. Świadectwo okrucieństwa niemieckiego okupanta

Prawnicy, publicyści, przemysłowcy, ludzie ze świata sztuki, oficerowie. Łącznie 362 ofiary. 20 i 21 czerwca 1940 roku Niemcy dokonali największej i najgłośniejszej ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach. W tym roku przypadła 79. rocznica tego tragicznego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Palmiry II wojna światowa okupacja niemiecka historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki zbrodnie wojenne

Historyk: za pomoc Żydom represjom poddawano także rodzinę

- 15 października 1941 r. gubernator Generalnego Gubernatorstwa Hans Frank wprowadził karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili getta, jak i też dla Polaków, którzy udzielili pomocy Żydom. Nie tylko ukryli, ale udzielili jakiejkolwiek pomocy - mówiła w Dwójce dr Martyna Rusiniak-Karwat.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust Wacław Holewiński okupacja niemiecka II wojna światowa Dwójka