Polskie Radio
Section05
Oliwia Krettek

Rekonstrukcje historyczne. Skąd bierze się ta pasja?

Powodów, dla których trafiają do grup rekonstrukcyjnych, jest wiele: rodzinne tradycje, inspiracja losami członków rodziny. - Myślę jednak, że to zainteresowanie historią jest wspólnym mianownikiem wszystkich rekonstruktorów. I zapał, który pozwala przejść z książek, filmów i dokumentów do działania - opowiada Hubert Wawer ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka hobby historia Polski rekonstrukcja STYL ŻYCIA wojsko

Kawa z Mlekiem. "Piosenka jazzowo-folkowa, inspirowana wszystkim"

- Lubimy śmiać się z siebie i ze świata, więc w naszej twórczości teksty są najważniejsze. Ale lubimy też, gdy nasza muzyka daje radość odbiorcom. Na koncertach staramy się tworzyć domową atmosferę, by wszyscy widzowie dobrze się tam czuli - mówiły Julia Ciszewska i Karolina Hozer, które współtworzą Kawę z Mlekiem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzyka rozrywkowa Jazz Weronika Puszkar folk folklor Kawa z Mlekiem

Czy da się przewidzieć upały? "To możliwe z dużym prawdopodobieństwem"

- Jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć upały z wyprzedzeniem nawet do kilku dni, bo rozpoznajemy takie typowe sytuacje synoptyczne. Na dłużej niż tydzień, dwa będziemy mogli opierać się wyłącznie na orientacyjnych prognozach długoterminowych i tam posługujemy się odchyleniami od normy - tłumaczyła Anna Woźniak, synoptyk, meteorolog, ekspert IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pogoda zdrowie