Polskie Radio
Section05
perkusja

Teo Olter: chodziło, by zrobić coś, od czego nie ma odwrotu

- Zespół pod moim imieniem i nazwiskiem czy nawet mój portret na okładce to są ruchy, których wcześniej nie robiłem. Nie jest to dla mnie też super komfortowa sytuacja, ale właśnie taki był pomysł, żeby na 100 procent pójść w to i zrobić coś, od czego nie ma odwrotu - mówił w "Poranku Dwójki" Teo Olter o swojej debiutanckiej płycie pt. "In Pursuit of Happiness".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński płyta Teo Olter Dwójka MUZYKA KULTURA

Paal Nilssen-Love: żyjemy tu i teraz, dlaczego miałbym zwolnić?

Norweski muzyk Paal Nilssen-Love to bez wątpienia jeden z najważniejszych perkusistów ostatnich 20 lat. Grał we flagowych zespołach skandynawskiej sceny jazzowej i freejazzowej: Atomic i The Thing. Stanowił podporę historycznych międzynarodowych przedsięwzięć: Chicago Tentet i Territory Band, był też ulubionym perkusistą Petera Brötzmanna w ostatnich latach jego kariery.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk improwizacja muzyka współczesna MUZYKA Dwójka Paal Nilssen-Love

Krzysztof Gradziuk: wszystko zawdzięczam tacie

- Punktem zwrotnym była choroba mojego taty, a później jego odejście, co przyspieszyło proces powstawania materiału i wydania płyty - mówił w Dwójce perkusista Krzysztof Gradziuk, lider nowej formacji Sonorismo. W piątek (22.03) wystąpi wraz ze swoim nowym projektem w cyklu "Jazz.pl". Transmisja koncertu ze studia im. Władysława Szpilmana od 18.00 na naszej antenie i w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Krzysztof Gradziuk Sonorismo Jazz

Józef Eliasz: brzmienie big bandu zostanie ze mną już do końca życia

- To marzenie pojawiło się w latach 80. Na kolejnych próbach było jednak coraz mniej muzyków, poza tym nie miałem im nic do zaproponowania. Big band trzeba było rozwiązać, takich prób działalności podjęliśmy kilka. Po latach, pewnego dnia zgłosił się do mnie student akademii muzycznej, okazało się, że jest konkurs big bandów, zainteresowaliśmy się tym. Wygraliśmy konkurs w Nowym Tomyślu, ni stąd, ni zowąd byliśmy najlepszym big bandem w Polsce. To było 25 lat temu - mówił w Dwójce Józef Eliasz, perkusista, dyrygent i producent muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Jazz Józef Eliasz Dwójka jubileusz big band dyrygent

Arek Skolik: płyty koncertowe prezentują sedno grania jazzu

- Kocham tradycję i standardy za ramy. Obecnie młodzi grają standard "na siedem", "na dziewięć", czyli w bardzo poważnych podziałach rytmicznych. Ja kocham to "cztery-czwarte" i wolne metra, cały czas pogłębiam swą wiedzę. Muzyka ma łagodzić obyczaje, słuchacz w klubie ma odpocząć. Ważny jest odbiór energii tu i teraz - mówił w Dwójce perkusista Arek Skolik.
Zobacz więcej na temat:  Arek Skolik Jazz Roch Siciński Dwójka Ed Cherry

Muzyka na perkusję i urządzenia elektroniczne

W nagłówku tego tekstu wykorzystaliśmy tytuł utworu, który Miłosz Pękala napisał na zamówienie tyskiego festiwalu Auksodrone: "Muzyka na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne". Jego premierowe wykonanie z 7 października, łączące wirtuozerskie umiejętności pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pasję do linii melodycznych rodem ze starych gier wideo, transmitowaliśmy w ten czwartek (26.10).
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna muzyka elektroniczna Dwójka Bartek Chaciński Jacek Hawryluk koncert

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest. Zagrają gwiazdy

Już 19 października w Opolu startuje XXVIII Festiwal Drum Fest. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest – zapoczątkowany w 1988 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu – to znana nie tylko w polskim środowisku muzycznym interdyscyplinarna impreza muzyczna. W jej programie, oprócz koncertów z udziałem artystów o międzynarodowej sławie, swoje ustalone miejsce mają konkursy adresowane przede wszystkim do uczniów szkół muzycznych i studentów akademii muzycznych. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA

Marta Ptaszyńska: w Austrii byłabym baronową

- W Warszawie zrobiłam dyplom z teorii muzyki i dyplom z kompozycji u Tadeusza Paciorkiewicza, oba z wyróżnieniem, a ponieważ w Warszawie nie było jeszcze perkusji, to perkusję skończyłam w Poznaniu u Jerzego Zgodzińskiego, też z wyróżnieniem. Stefan Śledziński, który był na teorii moim głównym promotorem, powiedział, że w Austrii za trzy dyplomy magisterskie dostałabym tytuł baronowej - mówiła w Dwójce Marta Ptaszyńska, kompozytorka, perkusistka i ceniona w USA pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Marta Ptaszyńska kompozytor Beata Stylińska Dwójka MUZYKA USA Warszawska Jesień