Polskie Radio
Section05
pieniądze

Konsekwencje koronawirusa - Polacy zaczęli oszczędzać?

Polacy przyznają, że pandemia nie wpłynęła na ich sytuację finansową, ale "zmieniła myślenie o wydatkach". - Przewidujemy, że jakieś oszczędności pewnie nam się przydadzą na czarną godzinę, dlatego nie chcemy wydawać pieniędzy "lekką ręką" - tłumaczyła Katarzyna Dempkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka finanse pieniądze oszczędzanie koronawirus Koronawirus w Polsce Kamil Jasieński Weronika Puszkar

UOKiK: większość spraw frankowych w sądach I instancji rozstrzygniętych korzystnie dla konsumentów

W sobotę minął rok od wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w głośnej sprawie państwa Dziubaków dotyczącej kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Jak skomentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK - Urząd wspiera osoby posiadające kredyty hipoteczne i w ostatnim roku wydał ponad 500 istotnych poglądów w tych sprawach.
Zobacz więcej na temat:  kredyty walutowe banki pieniądze sąd UOKiK

Kryptowaluty i oszustwo na ponad 2,5 mln euro. Dyrektor platformy OMEGA tymczasowo aresztowany

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu dyrektora finansowego platformy OMEGA w związku z zarzucanym mu oszustwem blisko 520 osób. O areszt wnioskowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Jednocześnie sąd uzależnił zmianę środka zapobiegawczego od złożenia poręczenia majątkowego w kwocie 500 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  prokuratura przestępczość gospodarcza pieniądze kryptowaluty POLSKA

Krajowy Plan Odbudowy. Jarosińska-Jedynak: liczymy, że pieniądze będą z początkiem przyszłego roku

Będziemy chcieli jak najszybciej, nawet z końcem roku przedstawić, Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Liczymy, że na początku przyszłego roku unijne pieniądze trafią do gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze europejskie fundusze ue fundusze eu pieniądze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Koronawirus w Polsce

Decyduje cena, jakość na drugim planie. Prezes UZP o zamówieniach publicznych

Jak wynika z przedstawionych przez prezesa UZP danych, w 2019 roku aż w 88 proc. postępowań przetargowych o wartościach poniżej progów unijnych zamawiający wybierali ofertę, kierując się kryterium najniższej ceny. W przypadku, gdy wartość zamówienia przekraczała te progi - cena była najważniejsza dla 72 proc. zamawiających.
Zobacz więcej na temat:  zamówienia publiczne pieniądze Sejm płatności przetarg przetargi