Polskie Radio
Section05
plakat

Wernisaże, koncerty i odciskanie dłoni. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Po dwuletniej przerwie powrócił Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach! To już 25., jubileuszowa edycja imprezy, gromadzącej największe osobowości ze świata polskiej kultury. – Chcieliśmy zmieścić ogrom festiwalowych wydarzeń, a tych jest, jak zwykle, naprawdę sporo. Są koncerty, spektakle, słuchowiska, imprezy sportowe i sesje autografów, na które widzowie bardzo czekają. Zapewniamy szerokie spektrum rozrywki i kultury – mówiła w Trójkowej audycji "Zapraszamy na weekend" rzeczniczka 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Magdalena Kuszewska.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka KULTURA Międzyzdroje Olaf Lubaszenko Andrzej Pągowski plakat Krzysztof Kieślowski gwiazdy Joanna Trzepiecińska Lesław Żurek katarzyna maciąg Henryk Talar spektakl

"Kieślowski na nowo". Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego w Międzyzdrojach

W ramach 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach pokazywana jest wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego, zatytułowana "Kieślowski na nowo". – To projekt dosyć stary, bo zrobiony na 25. rocznicę śmierci Krzysztofa. Stwierdziliśmy jednak, że skoro robimy festiwal poświęcony Kieślowskiemu, to chociaż we fragmencie pokażemy tę wystawę – opowiada w Trójce Andrzej Pągowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Międzyzdroje Piotr Firan Raf Uzar Paweł Turski Andrzej Pągowski Krzysztof Kieślowski plakat FILM kino Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowano "Dzień zwycięstwa" – pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Centrum Sztuki Współczesnej Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie plakat SZTUKA Rosja

Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?

Obrazy to nie tylko kolory, faktura czy kompozycja. Okazuje się, że wielu artystów zawarło w swych dziełach liczne tajemnice. To ukryte znaczenia i kody kulturowe. Ich odczytywaniem zajmują się m.in. Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz, autorzy książki "Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans SZTUKA plakat Agnieszka Kunikowska Henri de Toulouse-Lautrec

Kim była przedwojenna rysowniczka Zosia Koszelanka?

- Moja mama już w czasie studiów dała się poznać jako bardzo dobry liternik i rysownik. Jej współpraca z Domem Braci Jabłkowskich została zainicjowana przez profesorów mamy, którzy widzieli u niej talent. A trzeba powiedzieć, że wtedy całe liternictwo robiło się ręcznie i to była bardzo żmudna praca - mówiła w Dwójce Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, córka znakomitej przedwojennej rysowniczki i graficzki Zofii Koszelanki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa przedwojenna Warszawa Wacław Holewiński plakat Dwójka

Miasta inspirują się "świątecznym" plakatem Warszawy. Historyk: ateistyczny trend z czasów PRL-u

Między innymi Łódź, Świdnik, Koszalin, czy Szczecin stworzyły swoje wersje plakatów inspirowane "świąteczną" grafiką Miasta Stołecznego Warszawy. - To jest manifestacja trendów - stwierdził w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Boże Narodzenie święta chrześcijaństwo katolicyzm plakat