Polskie Radio
Section05
pociągi

CPK: podpisano kolejną umowę dotycząca budowy tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała drugi z trzech kontraktów związanych z budową ponad czterokilometrowego tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi. Chodzi o wykonanie przez firmę Budimex dwóch komór dla tarczy drążącej. Cała, kilkuetapowa inwestycja ma skrócić czas podróży na trasie Warszawa - Łódź do około 45 minut.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny inwestycje infrastruktura pociągi transport

Polskie koleje są przygotowane do zimy. Podstawą jest monitoring i specjalistyczne służby

Koleje są przygotowane do zimy. Raport w tej sprawie przekazał zarządca sieci, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe. Bezpieczeństwo sieci ma zapewnić między innymi stały monitoring sieci kolejowej, blisko 300 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania torów i rozjazdów, ponad 180 zespołów przeznaczonych do szybkiego usuwania awarii i usterek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej zima PKP pociągi POLSKA

Wykolejenie pociągu, pożar w fabryce prochu. Ukraiński wywiad działa na terenie Rosji

Instytut Badań nad Wojną podał, że według źródeł ukraińskich mediów, powołujących się na informacje służb, to Główny Zarząd Wywiadu Wojskowego Ukrainy stał za wykolejeniem się pociągu w rosyjskim obwodzie riazańskim. Ponadto miała być to tylko jedna z co najmniej trzech akcji zorganizowanych w dniach 10-11 listopada na terytorium Rosji.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2023 wojsko pociągi bezpieczeństwo ŚWIAT Europa