Polskie Radio
Section05
pociągi

Specjalny pociąg z Brukseli pomylił drogę. Pasażerowie zamiast na sesję PE do Strasburga pojechali do... Disneylandu

Specjalny pociąg z Brukseli na sesję Parlamentu Europejskiego do Strasburga pomylił drogę i dojechał do Disneylandu pod Paryżem. Błąd został już naprawiony i pociąg z godzinnym opóźnieniem dojechał do celu - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Strasburg Unia Europejska Beata Płomecka

Rośnie liczba podróżnych koleją. 88 milionów pasażerów w pierwszym kwartale 2023 roku

W pierwszym kwartale tego roku polska kolej przewiozła łącznie ponad 88 milionów pasażerów. Najwięcej osób rozpoczęło podróż w województwach mazowieckim - 23,6 miliona osób oraz pomorskim - 15,8 miliona pasażerów. Liczba podróżnych w tych dwóch regionach stanowiła niemal 45 procent wszystkich osób korzystających z kolei na przestrzeni kwartału.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolej kolejnictwo PKP infrastruktura

Rozwój sieci kolejowej w małych miejscowościach. PKP PLK zawarło umowy z samorządami

W ramach programu Kolej Plus, PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły z samorządami 33 umowy o współpracy przy realizacji inwestycji, których łączna wartość to ok. 12,6 mld zł. W programie, 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo, pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP transport publiczny inwestycje POLSKA

Polskie koleje wracają na dobre tory: są coraz nowocześniejsze i coraz szybsze

Podróżowanie koleją jest szybsze, wygodniejsze, tańsze i bardziej ekologiczne, niż podróże samochodem. Często na krajowych trasach pociąg wyprzedza także samolot. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że 16 września obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego, a więc jest to święto ludzi od których zależy bezpieczna podróż koleją.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże PKP kolejnictwo Kuba Witkowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Rumuńskie koleje kupią polskie pociągi. Przetarg na kilkadziesiąt składów wygrała Pesa Bydgoszcz

Pesa Bydgoszcz wygrała pierwszy przetarg na dostawę 20 pociągów elektrycznych EMU Inter-Regio dla Kolei Rumuńskich. Dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak dodał, że Pesa przedstawiła również najkorzystniejszą ofertę w drugim postępowaniu przewoźnika na dostawę w trzech transzach 62 pojazdów EMU Regio, które ma zostać wkrótce rozstrzygnięte.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma kolej produkcja eksport POLSKA

MagRail – polska rewolucja w kolejnictwie. Kiedy nasze pociągi pojadą na poduszce magnetycznej?

Technologia MagRail to pomysł opracowywany przez polską firmę Nevomo, który ma duże szanse okazać się rewolucją w świecie transportu kolejowego. Chodzi o płynne połączenie tradycyjnych systemów kolejowych z zastosowaniem tzw. pasywnej lewitacji magnetycznej, dzięki której pociągi unoszą się tuż nad torem i mogą się poruszać z dużą prędkością.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kolejnictwo transport Paweł Turski Trójka

PR24 Wiceminister infrastruktury: Rail Baltica będzie służyła naszej części Europy

- Wszystko wskazuje na to, że transport zbiorowy będzie miał coraz więcej klientów. Musimy odpowiedzieć na tę potrzebę. Receptą jest wzmocnienie transportu kolejowego i powiązań europejskich - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, który bierze udział w XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 
Zobacz więcej na temat:  Karpacz ministerstwo infrastruktury kolej POLSKA GOSPODARKA infrastruktura

Powstaje Horyzontalny Rozkład Jazdy na kolei. Jest inspirowany najlepszymi rozwiązaniami z zagranicy

Ministerstwo Infrastruktury oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i CPK pracują nad kolejowym rozkładem jazdy, który wprowadzi stałą siatkę połączeń na lata 2030/31-2039/40 z perspektywą 2049/50. Będzie to tak zwany "Horyzontalny Rozkład Jazdy". Uwzględni on efekty modernizacji i budowy linii kolejowych przez spółkę CPK oraz budowę linii w ramach komponentu kolejowego CPK. O szczegółach informuje Ministerstwo Infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podróże infrastruktura PKP centralny port komunikacyjny

Polska kolej jest znaczącym graczem w UE. Debata o kolejnictwie na forum w Karpaczu

Silna kolej w Europie nie jest chwilową modą, lecz trendem wynikającym m.in. z Europejskiego Zielonego Ładu. Polska kolej, która jest znaczącym graczem w UE, wciąż musi inwestować, by umacniać swoją pozycję na bardzo konkurencyjnym, ale i perspektywicznym rynku - ocenili eksperci podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolej transport inwestycje Karpacz infrastruktura