Polskie Radio
Section05
porozumienia sierpniowe

37. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Sierpień 1980 roku to jeden z miesięcy, które odcisnęły największe piętno na okresie PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków na Wybrzeżu, poprzedzonych przez protesty robotników w całej Polsce. Wydarzenia zakończyły się 31 sierpnia podpisaniem końcowego dokumentu porozumień sierpniowych. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe historia Polski historia PRL PRL Patryk Pleskot IPN Solidarność Tadeusz Płużański porozumienia sierpniowe PR24

Porozumienia Sierpniowe. Gdzie są oryginały dokumentów?

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa IPN Związek Sowiecki porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Solidarność historia Polski komunizm PRL

Legenda Solidarności: prezydent dużo ryzykuje

- Życzę powodzenia prezydentowi. Wbrew pozorom dużo ryzykuje. W obecnej sytuacji trzeba być bardzo odważnym, żeby podnieść kwestię zmiany konstytucji. Trzeba zrobić wszystko, żeby zyskać zdrową część społeczeństwa i przeprowadzić tę zmianę, żebyśmy żyli w normalnym kraju - mówi Alojzy Pietrzyk, przywódca śląskiej Solidarności w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja Solidarność Alojzy Pietrzyk Jerzy Jachowicz porozumienia sierpniowe

"Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz służy złej sprawie"

- Nie myślałem, że dożyję takich czasów w Polsce, by ktoś „Solidarności” odbierał jej własne święto. Jeśli ktoś chce ukraść tradycję, to jest to skandal. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pokazał, że swoją funkcję traktuje jako element walki z rządem - powiedział w audycji Rozmowa PR24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki z PiS-u.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość PiS Solidarność porozumienia sierpniowe sierpień 80 POLSKA

"Prezydentowi Adamowiczowi zabrakło rozsądku"

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz krytykuje decyzję wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha ws. wiecu Komitetu Ochrony Demokracji 31 sierpnia. Uznał, że dzieli ona Polaków. O  konflikcie wokół obchodów rocznicy porozumień sierpniowych mówili w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski i Tomasz Krzyżak z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  KOD Solidarność porozumienia sierpniowe Paweł Adamowicz

"Solidarność" gospodarzem rocznicy porozumień sierpniowych

NSZZ "Solidarność" zorganizuje obchody 37. rocznicy porozumień sierpniowych. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich na wniosek "Solidarności" zmienił wcześniejszą decyzję prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dotyczącą zorganizowania obchodów przez Komitet Obrony Demokracji. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Stocznia Gdańska porozumienia sierpniowe KOD

Rocznica Porozumień Sierpniowych w cieniu konfliktu

W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności w Gdańsku odbędą się dwa zgromadzenia: Komitetu Obrony Demokracji i "Solidarności". Związkowcy, w reakcji na działania KOD-u, zorganizują własne uroczystości. O obchodach Komitetu Obrony Demokracji mówią, że to prowokacja. W Debacie Poranka komentarz Marcina Bąka z Telewizji Republika i Mariusza Giereja z portalu mPolska24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność KOD porozumienia sierpniowe

Obchody zorganizuje Solidarność, nie KOD. Decyzja wojewody

Obchody rocznicy porozumień sierpniowych na Placu Solidarności w Gdańsku 30 sierpnia zorganizuje związek zawodowy "Solidarność". Decyzję taką podjął wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Zmienił w ten sposób decyzję prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który prawo do zorganizowania w tym samym czasie obchodów na Placu Solidarności przyznał Komitetowi Obrony Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Gdańsk pomorskie KOD Solidarność POLSKA

KOD zaprasza "Solidarność" na jej święto. Komentarz

Komitet Obrony Dekomracji zgłosił w gdańskim ratuszu na 31 sierpnia całodobowe zgromadzenie na pl. Solidarności, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy Porozumień Sierpniowych. Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda ocenił, że Komitet Obrony Demokracji dopuszcza się "bezczelnej prowokacji". Ostrzega też, że jakiekolwiek próby ograniczania uroczystości związkowych, które są organizowane od 30 lat, spotkają się ze zdecydowaną reakcją. O obchodach rocznicy porozumień sierpniowych mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Roman Mańka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Duda KOD porozumienia sierpniowe