Polskie Radio
Section05
przedsiębiorca

Ekspert z MRiT: ustawa o zarządzie sukcesyjnym jest dobrze oceniana, a wkrótce wejdą kolejne ułatwienia dla firm rodzinnych

- Dzięki ustawie dotyczącej zarządcy sukcesyjnego udało się uratować wiele mniejszych firm w Polsce, a pewnym dopełnieniem będą z pewnością przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnych - powiedział Andrzej Guzowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju firma przedsiębiorstwo przedsiębiorca legislacja

UOKiK przyjrzał się pracy przedsiębiorców. "W ponad połowie sklepów i lokali stwierdzono nieprawidłowości"

U 53 proc. przedsiębiorców spośród 868 skontrolowanych placówek detalicznych, usługowych i gastronomicznych, Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości dotyczące m.in. oznaczenia towarów. Były wśród nich 24 placówki sieci Biedronka, 10 sieci Kaufland, po 7 sieci Lidl i Aldi - poinformował UOKiK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma sklep przedsiębiorca gastronomia UOKiK kontrola

"Przestrzeń do nawiązywania relacji biznesowych". Rozpoczyna się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Pod hasłem Face the Challenge - Zmierz się z Wyzwaniem - w Katowicach rozpocznie się w poniedziałek 12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Kongres poprzedzi niedzielna Jubileuszowa Gala z okazji 30-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - organizatora wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma konferencja msp przedsiębiorca biznes

"Z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych". Minister Maląg o sytuacji na rynku pracy

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że "w urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych". - W październiku było ich o 4,2 tys. mniej niż przed miesiącem. Bez pracy pozostawało 797,5 tys. osób, to najmniej od ponad trzech dekad - oceniła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezrobocie gus rynek pracy przedsiębiorca społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

"Ważny cel". Prezydent Duda o współpracy handlowej oraz biznesowej Polski i Macedonii Północnej

W Warszawie zorganizowano spotkanie gospodarcze Polski i Macedonii Północnej z udziałem prezydentów obu państw. Andrzej Duda powiedział, że "zacieśnianie współpracy gospodarczej, w tym handlowej, inwestycyjnej i biznesowej, pomiędzy Polską a Macedonią Północną jest ważnym celem". Jak dodał "ten cel współrealizują w dużej mierze właśnie przedsiębiorcy, inwestorzy z obu naszych krajów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Macedonia Północna przedsiębiorca inwestycje zagraniczne inwestycje GOSPODARKA

Semeniuk: stworzyliśmy dla przedsiębiorców pakiet, który złagodzi skutki wojny ekonomicznej

- Rosną koszty energii, więc zamroziliśmy ceny na poziomie 785 zł za MWh dla sektora małych i średnich firm. To pakiet, który stworzyliśmy dla przedsiębiorców, by złagodzić efekty trwającej wojny ekonomicznej - mówiła na antenie Programu 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.
Zobacz więcej na temat:  firma przedsiębiorca małe i srednie przedsiębiorstwo POLSKA GOSPODARKA polityka Olga Semeniuk Trójka Bartłomiej Graczak

PAIH: Bliski Wschód i Afryka to rynki o największym potencjale eksportowym dla polskich firm

- Polscy przedsiębiorcy w obliczu wojny na Ukrainie i po okresie pandemii szukają możliwości przemodelowania łańcucha dostaw - powiedział prezes Polska Agencja Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. Według niego rynki o największym potencjale eksportowym dla naszych firm to Bliski Wschód i Afryka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport import POLSKA handel żywność przedsiębiorca przedsiębiorstwo firma firmy produkcyjne

Pomoc przedsiębiorcom znad Odry. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc. Chodzi m.in. o branże turystyczne oraz gastronomiczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Odra katastrofa ekologiczna rzeka ryby Andrzej Duda przedsiębiorca ustawa prezydent

Eksperci o sytuacji na rynku pracy i bezrobociu

Kończy się rynek pracownika, ale to normalna sytuacja w gospodarce. Gdy bezrobocie maleje, to za jakiż czas musi wzrosnąć. Niepokojące może być jednak to, że planowane są zwolnienia grupowe, co może dotknąć konkretne branże czy konkretne regiony kraju. Pojawiające się żądania przedsiębiorców, aby państwo kolejny raz wszystkim pomogło, bo koszty działalności rosną, nie jest uzasadnione. Jeśli pomoc, to tylko bardzo precyzyjna - mówiły ekonomistki w audycji "Rządy pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie bezrobocie gastronomia przedsiębiorca

Znoszenie barier administracyjnych i prawnych. Projekt ustawy "przywraca wolność przedsiębiorcom"

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji przyjęła jednogłośnie projekt o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Jak mówił przewodniczący komisji Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości duża część projektu ustawy przywraca wolność przedsiębiorcom. Będą m.in. zmiany w dostępie do gruntów pohandlowych oraz w podatkach od spadków.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka ustawa Sejm przedsiębiorca GOSPODARKA