Polskie Radio
Section05
przestępczość

Kolejne zarzuty w śledztwie dot. przemytu migrantów. Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia

Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej potwierdził, że kolejne osiem osób usłyszało zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem imigrantów, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja służby i bezpieczeństwo Białoruś przestępczość

Zarzut pedofilii i zatrzymanie aktywisty z warszawskiego Targówka. Radni PiS żądają nadzwyczajnej sesji w tej sprawie

50-letni mężczyzna, który prowadził Wioskę Archeologii Żywej i zajęcia z dziećmi w domu kultury "Świt" został zatrzymany pod zarzutem obcowania płciowego z nieletnią. Radni Prawa i Sprawiedliwości z Targówka żądają zwołania nadzwyczajnej sesji w tej sprawie i pokazują jego zdjęcie z prezydentem Trzaskowskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka regiony mazowieckie społeczeństwo przestępczość pedofilia prokuratura areszt

Ograniczenie przywilejów więźniów i zmiany w więziennictwie. Sprawdź nowe reformy w prawie karnym

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że w ramach reformy w prawie karnym wykonawczym zaostrzone zostaną przepisy dotyczące ochrony funkcjonariuszy więziennych, przepisy ułatwiające doprowadzanie skazanych do więzienia, także rozbudowany zostanie program "Praca dla więźniów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Woś przestępczość prawo kodeks karny sądownictwo

Czy będą zmiany w Kodeksie karnym? Warchoł: pobłażliwość wobec przestępców tylko ich rozzuchwala

Sejmowa komisja zarekomendowała siedem poprawek PiS do obszernej zmiany Kodeksu karnego;  najważniejsza precyzuje kwestie przepadku pojazdów. - Pobłażliwość wobec przestępców tylko ich rozzuchwala - argumentował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Z kolei KO zawnioskowała o odrzucenie projektu całej reformy. Nie jest wykluczone że Sejm będzie głosował nad nowelizacją w czwartek. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Warchoł Sejm prawo przestępczość

NASZ WYWIAD Dostęp do broni a przestępczość. Nie ma jednoznacznych wniosków 

- Nie można kategorycznie powiedzieć, że im więcej broni, tym większa przestępczość z jej użyciem. Znam badania, wedle których ograniczenie dostępu obniża liczbę zabójstw, samobójstw, liczbę wypadków z bronią palną, ale znam też takie, w których wykazano, że wprawdzie jest zależność między surowością regulacji a spadkiem liczby zabójstw, ale wyłącznie takich, których sprawcami byli biali obywatele - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Diana Dajnowicz-Piesiecka z Zakładu Kryminologii Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA broń strzelanina przestępczość