Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców depresja zdrowie

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci literatura dziecięca zdrowie dziecka

Muzyka z filmu "Zadziwiający kot Maurycy"

Wśród filmów dostępnych w kinowym repertuarze możecie znaleźć opowieść o pewnym zadziwiającym kocie o imieniu Maurycy. Kota Maurycego stworzył znany brytyjski pisarz Terry Pratchett. To właśnie on sięgnął po starą niemiecką legendę o fleciście z Hameln. Podobno historia ta wydarzyła się naprawdę i spisali ją najpierw niemieccy bracia Grimm. Terry Pratchett napisał ją na nowo, obsadzając kota Maurycego w roli głównej. W Muzycznych Podróżach przenosimy się do sali kinowej, słuchając muzyki z filmu "Zadziwiający kot Maurycy". 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże piosenki dla dzieci Izabela Żukowska DAB+

Rogi, kły i pazury. Słuchaj "Poranka" w czwartek od 7.00

Czy zastanawialiście się nad tym, jaka jest różnica między rogami a porożem? Wiedzieliście, że wszystkie jadowite węże mają kły a kotem, który nie potrafi chować pazurów jest gepard? W czwartkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom zaprosimy do świata zwierząt, które wyposażone zostały w imponujące rogi, kły i pazury.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom piosenki dla dzieci gepard zwierzęta edukacja przyrodnicza

"Muzyczne podróże". Muzyka do filmu "Shrek"

Film "Shrek" bez wątpienia przejdzie do historii kina, to znakomite dialogi, barwne postacie, niebanalnie opowiedziana historia, humor zrozumiały zarówno dla najmłodszych, jak i najbardziej wyrobionych widzów. Ważna dla sukcesu filmu okazała się też ścieżka dźwiękowa. Piosenki "I'm a Beliver" czy "Somebody once told me" natychmiast przywołują obrazy z tego świetnego filmu!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Izabela Żukowska

Cyfrowa autoagresja – powszechne zjawisko, o którym nie wiedzą rodzice

Kiedy myślimy o autoagresji, do głowy przychodzą nam czyny związane ze wszystkim, co fizyczne. Okazuje się jednak, że autoagresja może być nie tylko fizyczna, ale też cyfrowa. Jest to zjawisko, co do którego świadomość społeczna jest znikoma. Jego źródła możemy szukać w coraz częściej zacierającej się wśród młodych osób granicy między rzeczywistością a światem wirtualnym.  
Zobacz więcej na temat:  smarfon cyfrowa rewolucja Strefa Rodzica radio dla rodziców smartfony

Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia

Siedem lat temu urodziła się Jadzia, która na początku była książkowo zdrowym dzieckiem. Jak się okazało, źle zbadano długość nóg dziewczynki. – Pamiętam, że po dwóch tygodniach, którejś nocy przy pierwszych historiach kolkowych próbowałam podciągnąć kolanka do brzuszka i nagle się okazało, że jedno jest niżej, drugie wyżej – wspominała na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Jadzi. Reakcja była bardzo szybka, diagnoza: nierozwinięta we właściwy sposób lewa kość udowa.  
Zobacz więcej na temat:  szpital zdrowie dziecka radio dla rodziców Strefa Rodzica

Pomoc dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością lub ciężko chorych

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością lub chorujących na ciężkie choroby zmagają się z różnymi trudnościami, emocjami i obawami związanymi z opieką nad dzieckiem. Czasem trudno samemu poradzić z tym wszystkim, jednak warto pochylić się nad swoim zdrowiem psychicznym i znaleźć chwilę dla siebie, choćby z troski o dziecko. Fundacja Sióstr św. Dominika zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia i chcieliby porozmawiać ze specjalistą.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność niepełnosprawni zdrowie radio dla rodziców rodzicielstwo

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty i ortodonty. Na kiedy ja zaplanować?

Już od pierwszych dni życia warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko oddycha – powinno oddychać noskiem i mieć zamkniętą buzię. Ponadto ważna jest postawa malucha – kiedy dziecko chętniej obraca się na jedną ze stron, warto udać się do fizjoterapeuty czy osteopaty, który zajmuje się niemowlętami, by sprawdzić, czy u dziecka nie ma nieprawidłowych napięć mięśniowych.  
Zobacz więcej na temat:  stomatolog zdrowie dziecka radio dla rodziców

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców dieta zdrowie i dieta zdrowie dziecka Marcin Perfuński

Krystyna Kwiatkowska o muzyce w radiu, telewizji i teatrze

Krystyna Kwiatkowska to kompozytorka, autorka radiowych i telewizyjnych programów muzycznych dla dzieci i młodzieży, widowisk muzycznych oraz spektakli teatralnych, a także gwiazda tygodnia, która pojawiła się w Gwiazdozbiorze na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Jak wspomina, muzyką była otoczona od zawsze, ponieważ urodziła się w muzykalnej rodzinie, a jej ulubioną zabawką był patefon, na którym z zapartym tchem słuchała światowej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD Marta Powałowska