Polskie Radio
Section05
renta dożywotnia

Kiedy druga waloryzacja emerytur i rent? Wiceminister wskazał miesiąc

- Zakładamy, że druga waloryzacja emerytur i rent byłaby przeprowadzona we wrześniu; projekt w tej sprawie jest na etapie Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Od 1 marca świadczenia wzrosną o 12,12 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski polityka emerytura renta dożywotnia waloryzacja emerytur społeczeństwo GOSPODARKA

Pomysły na emerytury stażowe nie uwzględniają struktury demograficznej Polski i skazują takich emerytów na wegetację?

Oba pomysły na emerytur stażowe: ten poselski i obywatelski, nie pokazują skąd Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) ma zdobyć dodatkowe 13 mld złotych w skali każdego roku  - powiedział dr Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS Sejm renta rodzinna renta dożywotnia emerytury stażowe

Prezes ZUS: 14 emerytura to ponad 2200 zł na rękę dla emerytów już we wrześniu

Ponad 2200 zł – to tegoroczna kwota dodatkowego świadczenia, tzw. 14-ki,  dla emerytów i rencistów, którą otrzyma ok. 6,8 mln osób. Kolejne ok. 2 mln osób dostaną ją według zasady złotówka za złotówkę. Na ten cel są zapewnione pieniądze w budżecie państwa ale i Fundusz ubezpieczeń Społecznych ma się bardzo borze, bo 85 proc. jego wydatków jest pokrywane ze składek osób pracujących. Ale o oni korzystają na zbieraniu kapitału w ZUS gdyż tylko w tym roku zostało im dopisane do składek aż 14,4 proc. ich wartości - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura pomostowa emerytura ZUS renta dożywotnia Gertruda Uścińska

Prezes ZUS: mały ZUS to ulga na dziś, ale warto dbać o gromadzenie kapitału na przyszłą emeryturę

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność będą mogli dłużej korzystać z obniżonego ZUS. Łączna kwota ulg wyniesie ponad 2 mld zł. Powinni jednak analizować jak długo z ulg korzystać, aby nie wpaść w pułapkę zbyt niskiej emerytury. Warto w tym miejscu zauważyć, że ci, którzy płacą składki mają w tym roku bardzo korzystną ich waloryzację, przez co ich świadczenia w przyszłość będą wyższe. Zgromadzenie 800 tys. zł kapitału, oznacza dopisanie ponad 100 tys. zł. To lepsze niż jakakolwiek lokata w banku - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura 500+ zasiłek renta dożywotnia

Minister Maląg: projekt dotyczący czternastych emerytur niebawem trafi do Rady Ministrów

- Waloryzacja rent i emerytur - od 1 marca - jest w tym roku historycznie wysoka. Na waloryzację przeznaczyliśmy 44 mld zł, będą wypłacane także 13 i 14 emerytura. Łącznie to ponad 70 mld zł wsparcia dla naszych seniorów - mówiła w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg rząd Mateusza Morawieckiego waloryzacja emerytur emerytura renta dożywotnia Prawo i Sprawiedliwość senior społeczeństwo

"Trzynastka" i "czternastka" wspierają seniorów. W przyszłym roku świadczenia mają zostać utrzymane

Emerytury trzynasta i czternasta są sporym wsparciem dla seniorów w czasie kryzysu. Nie są to jedyne programy realizowane przez rząd dla tej grupy społecznej. Co ważne, dodatkowe świadczenia dla seniorów mają być utrzymane również w 2023 roku.   
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA magazyn 2022/2023 emerytura renta dożywotnia Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej POLSKA społeczeństwo

Programy wsparcia dla seniorów. To nie tylko doraźna pomoc finansowa

Programy wsparcia dla seniorów przygotowane przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej mają na celu nie tylko wspomóc finansowo osobom w trudnej sytuacji finansowej. Jest szereg wdrazanych programów związanych z poprawą dostępności do usług opiekuńczych czy aktywizacją. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej emerytura emerytura pomostowa renta dożywotnia POLSKA

Prezes ZUS: 94 proc. emerytów zyska na Polskim Ładzie

Według najnowszych rozwiązań przewidzianych w związku ze zmianą przepisów podatkowych, które weszły w życie od nowego roku, 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Straci zaledwie 457 osób. Dla pozostałych będą to zmiany neutralne. Szykujemy w ZUS systemy, żeby już w lutym wszystko zostało tak zrealizowane i wyrównane - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która była gościem audycji "Rządy Pieniądza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura Polski Ład renta dożywotnia ulga podatkowa kwota wolna od podatku

Wiceminister Buda: do sierpnia Polacy zdecydują o przekazaniu ich składek emerytalnych z OFE do ZUS lub IKE

- Projekt ustawy regulującej problem programu OFE zmarginalizowanego w latach 2013 - 2014, daje Polakom możliwość wyboru gdzie chcą powierzać swoje pieniądze na przyszłą emeryturę. Rząd nie rekomenduje jaką drogę wybrać - powiedział Waldemar Buda wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura renta dożywotnia

Prezes ZUS: Ponad 4-proc. waloryzacja już trafia na konta emerytów i rencistów, przy średniej emeryturze to rocznie ok. 1300 zł więcej

1 marca pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwaloryzowane świadczenia. W 2021 r. jest to wzrost o 4,24 proc. i nie mniej niż 50 zł. Jak wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, to całkiem przyzwoita podwyżka, która zależy od inflacji i wzrostu wynagrodzeń. 
Zobacz więcej na temat:  ZUS waloryzacja emerytur renta dożywotnia emerytura GOSPODARKA