Polskie Radio
Section05

reportaż

TYLKO U NAS Oblicza bezdomności. "Mam AIDS, żyłem na ulicy i brałem heroinę. Teraz mam gdzie mieszkać, walczę"

- Jeszcze walczę ze sobą. Przychodzą takie dni, że chciałbym się naćpać, ale staram się o tym nie myśleć, zająć się czymś - mówi 40-letni Jacek Mielczarz, który przez dwa lata żył na ulicy. Teraz walczy o lepsze życie. Nasz reporter Paweł Kurek spotkał się z beneficjentami programu mieszkaniowego dla bezdomnych realizowanego między innymi przez Fundację Zamieszkani, która współpracuje w tym obszarze z Warszawskiem Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa". Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka cyklu pt. "Teraz tak wygląda mój dom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezdomność społeczeństwo Paweł Kurek

Czy i jak można dzisiaj wyżyć z ziemi i rolnictwa? [REPORTAŻ]

Trwa kolejna fala strajków rolniczych w Polsce. Działania te "włączają się w ogólnoeuropejski protest przeciwko niekorzystnym dla rolnictwa kierunkom zmian Wspólnej Polityki Rolnej". Organizatorzy protestu, który rozpoczął się 9 lutego i potrwa do 10 marca, zapowiadają blokady dróg i autostrad we wszystkich województwach. A jak żyją rolnicy, jak dają sobie radę? O tym opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański protest rolnicy społeczeństwo rolnictwo

Protesty rolników. Reportaż "Nadzieja umiera ostatnia" w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Trwają protesty rolników w całej Polsce. Również w Gdańsku kolumna maszyn rolniczych przejechała przez centrum miasta i zatrzymała się przed Urzędem Marszałkowskim. Rolnicy swoją petycję przekazali wojewodzie pomorskiemu. Zjednoczeni protestowali z podobnymi postulatami: wstrzymanie niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz odejście od restrykcyjnych zapisów Zielonego Ładu. Zapraszamy na reportaż "Nadzieja umiera ostatnia" Andrzeja Urbańskiego.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce pr poleca rolnicy Gdańsk protest

Wielka powódź na Bugu. Reportaż "Ptaszki, żabki i roślinki" [POSŁUCHAJ]

– Zalane drogi dojazdowe do wiosek nad Bugiem. By dojechać do Młynarzy w gminie Zabrodzie, miejscowości gdzie powódź wyrządziła najwięcej szkód, trzeba pokonać dwustumetrowe rozlewisko na drodze powiatowej. W Młynarzach ponad 50 osób, czyli połowa zameldowanych na stałe mieszkańców, nie może wyjść ze swojej posesji. Dookoła woda skuta cienkim lodem. W robieniu zakupów pomagają im strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – relacjonuje Adam Bogoryja-Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski powódź Bug Mazowsze pr poleca

"Ptaszki, żabki i roślinki" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o wielkiej powodzi na Bugu

Tak wielka powódź na Bugu jeszcze się nie zdarzała. Ostatnia - z tych znaczących miała miejsce 13 lat temu, a potem co roku jedynie na krótko wylewało - mówią mieszkańcy wioski Młynarze. To miejscowość najbardziej dotknięta kataklizmem. Zameldowanych jest tu 109 mieszkańców. Połowa z nich nie mogła swobodnie wyjść z domu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski powódź Bug Mazowsze

Światowy Dzień Radia. "Kolekcjoner radia" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

13 lutego obchodziliśmy jest Światowy Dzień Radia. Z tego powodu prezentujemy reportaż o kolekcjonerze radia. 400 samochodowych odbiorników radiowych i 150 stacjonarnych to kolekcja pana Zbigniewa Klimczaka. Pan Zbigniew prowadzi warsztat samochodowy i tam w specjalnej gablocie prezentuje swoje skarby. Każdy ma swoją historię, jedno radio należało na przykład do Elvisa Presleya. 
Zobacz więcej na temat:  radio Dorota Boniecka-Górny

TYLKO U NAS Oblicza bezdomności. "Mówią na nas menele, to krzywdzące" [WIDEO]

- Jedni nam pomagają, dadzą parę złotych, jedzenie ktoś przyniesie. Ale są tacy, co mówią: "Menele..." - zwierza się pan Wojciech, który od 3 lat mieszka w tunelu pod jedną z warszawskich ulic. Nasz reporter Paweł Kurek pojechał na patrol za strażą miejską, która wraz z Caritasem organizuje akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego". Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka cyklu pt. "Teraz tak wygląda mój dom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezdomność społeczeństwo Paweł Kurek

Dąb Dunin niszczeje. Reportaż "Strażnik czasu" [POSŁUCHAJ]

400-letni podlaski pomnik przyrody - Dąb Dunin - został Europejskim Drzewem Roku 2022. Dąb Dunin to jeden z najbardziej znanych puszczańskich olbrzymów – nazywany jest Strażnikiem Puszczy. Rośnie w Przybudkach w gminie Narew. Wiekowe drzewo w ostatnich latach niszczeje. Mieszkańcy miejscowości i miłośnicy przyrody próbują je ratować.
Zobacz więcej na temat:  Dąb Dunin Narew drzewa Alicja Pietruczuk Aneta Gałaburda przyroda pomnik przyrody reportaż w Jedynce pr poleca