Polskie Radio
Section05
rzeka

Dniepr zanieczyszczony z powodu działań wojennych. Władze ostrzegają przed katastrofą ekologiczną

Kolejne niepokojące informację z Ukrainy. - Obwodowi chersońskiemu na południu Ukrainy grozi katastrofa ekologiczna z powodu zanieczyszczenia Dniepru, spowodowanego wysadzaniem w powietrze jednostek pływających - ostrzegł w sobotę lojalny wobec Kijowa szef administracji regionu Jarosław Januszewycz.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 katastrofa ekologiczna rzeka Dniepr ŚWIAT Europa

Pomoc przedsiębiorcom znad Odry. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc. Chodzi m.in. o branże turystyczne oraz gastronomiczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Odra katastrofa ekologiczna rzeka ryby Andrzej Duda przedsiębiorca ustawa prezydent

Żegluga śródlądowa to idealne uzupełnienie transportu towarów. Europa to doskonale rozumie

Transport rzeczny to dla wielu europejskich krajów ważny element przewozu towarów. Belgijski śródlądowy kanał Alberta ma głębokość 3,4 metra, a rocznie przewozi się nim 40 mln ton ładunków. Z kolei według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2021 roku niemieckimi rzekami dostarczono do portów około 195 milionów ton towarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żegluga śródlądowa transport infrastruktura rzeka Przekop Mierzei 2022

Wiceprezes Wód Polskich ws. Odry: mamy do czynienia z wieloma niekorzystnymi zjawiskami, które zbiegły się w czasie

- Trwa wyjaśnianie przyczyn śnięcia ryb w Odrze i innych rzekach. Jako rząd polski, wspólnie z rządem niemieckim, daliśmy sobie czas do 30 września 2022 roku, aby tę sytuację wyjaśnić - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skowyrski, wiceprezes Wód Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Odra POLSKA katastrofa ekologiczna rzeka ryby służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Sytuacja na Odrze. Wojewoda zachodniopomorski: udało się rozbroić tę wielką bombę biologiczną

- Sytuacja mocno się ustabilizowała, wszystko wskazuje na to, że dzięki tej ciężkiej pracy, którą wykonaliśmy w Zachodniopomorskiem, udało się ten kryzys środowiskowy, ekologiczny przełamać; parametry tlenu są obecnie "bardzo dobre" - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Przekazał, że decyzję co do ewentualnego zdjęcia zakazu kontaktu z wodami Odry podejmie najpóźniej w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra katastrofa ekologiczna rzeka służby i bezpieczeństwo ryby

"Zatrzymać KPO dla Niemiec". Minister Moskwa wytyka Berlinowi łamanie umowy ws. Odry

"Praworządni Niemcy nie realizują i nie zamierzają realizować podpisanej i ratyfikowanej w 2015 umowy o ochronie przeciwpowodziowej na Odrze Granicznej, co więcej żądają od Polski tego samego od kilku lat"- poinformowała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Swój wpis podsumowała mocnymi słowami "Zatrzymać KPO dla Niemiec".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anna Moskwa Odra rzeka Niemcy Krajowy Plan Odbudowy

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Minister Moskwa podała, kiedy poznamy końcowy raport

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że 30 września ukaże się końcowy raport dotyczący przyczyn zatrucia ryb w Odrze. Według wstępnych ustaleń strony polskiej i niemieckiej za masowe śnięcie ryb odpowiadają toksyny wytwarzane przez złote algi. Minister Moskwa podkreśliła, że polscy naukowcy przedstawili wyniki swoich badań naukowcom niemieckim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Odra rzeka ryby katastrofa ekologiczna Anna Moskwa złote algi

Sytuacja na Odrze. Minister Moskwa: w najbliższych dniach spotkania polskich i niemieckich ekspertów

W najbliższych dniach odbędą się robocze spotkania pomiędzy polskimi i niemieckimi ekspertami w sprawie sytuacji, jaka miała miejsce na Odrze - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Odra ekologia rzeka zanieczyszczenie ryby ekosystem ministerstwo klimatu POLSKA Anna Moskwa Niemcy

Holendrzy przebadali wodę z Odry. Potwierdzili ustalenia polskich laboratoriów

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. To drugie laboratorium zagraniczne, które uzyskało wyniki zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka katastrofa ekologiczna Holandia

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Rządowy projekt trafił do Sejmu

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Rada Ministrów proponuje około 200 milionów złotych pomocy dla nadodrzańskich firm, które ucierpiały w wyniku katastrofy ekologicznej na rzece. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm przedsiębiorca środowisko ochrona środowiska katastrofa ekologiczna rzeka Odra pomoc polityka