Polskie Radio
Section05
rzeka

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Maląg: ponad 10 tys. firm może ubiegać się o świadczenie

– Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry będzie jednorazowe w wysokości 3010 zł dla podmiotów, których przychody zmniejszyły się o 50 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca lub poprzednich miesięcy – podkreśliła w Programie 3 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marlena Maląg Bartłomiej Graczak Odra rzeka katastrofa ekologiczna polityka

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Wsparcie dla przedsiębiorców. Minister Maląg przedstawiła szczegóły

Jak przekazała szefowa MRiPS, wsparcie skierowane jest w sumie do ponad 10 tysięcy przedsiębiorców znad Odry. Marlena Maląg zastrzegła przy tym jednak, że rządowa pomoc obejmie tylko te podmioty, które odnotowałyby spadki przychodów. - Musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze. Projekt ustawy będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - poinformowała minister.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Odra Marlena Maląg katastrofa ekologiczna rzeka przedsiębiorca GOSPODARKA

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Rząd przyjął projekt pomocy dla lokalnych firm

- Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wskazał wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller, szczegóły projektu zostaną przedstawione w czwartek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Odra katastrofa ekologiczna rzeka ryby rząd Piotr Müller GOSPODARKA

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Ekspert o Złotych Algach i możliwości przywrócenia ekosystemu rzeki

Dr Łukasz Weber, specjalista ds. technologii uzdatniania wody, mówił w Polskim Radiu 24 o przyczynach katastrofy ekologicznej na Odrze, o tym czym jest Złota Alga i o tym, czy przyczyny tego zdarzenia są naturalne, czy nie. Ekspert mówił także o możliwości przywrócenia ekosystemu rzeki do normy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska rzeka

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Pomocą może zostać objęte 10 tysięcy podmiotów

Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki - powiedziała minister rodziny i polityki Społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo Odra rzeka Marlena Maląg pomoc rząd Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Marlena Maląg: pomocą może być objętych 10 tysięcy podmiotów

- Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra rzeka Marlena Maląg pomoc rząd Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Kilkaset ton odłowionych śniętych ryb. Straż Pożarna i Policja podsumowały działania na Odrze

Od początku podjętej akcji na Odrze Straż Pożarna wraz ze współpracującymi z nią osobami odłowiła 202 tony śniętych ryb. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak poinformował, że w usuwanie skutków katastrofy ekologicznej na rzece zaangażowanych było łącznie 3767 strażaków. Policja powołała z kolei specjalną grupę śledczą, która ma między innymi ustalić odpowiedzialnych za zanieczyszczenie rzeki.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra rzeka katastrofa ekologiczna policja straż pożarna ryby

Na Odrze wykryto setki nielegalnych upustów ścieków. Wody Polskie przedstawiły niepokojące dane

- Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - powiedział p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Odra Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury ekologia woda rzeka Wisła społeczeństwo POLSKA

PR24 Sytuacja na Odrze. Burzyńska: w Norwegii i Niemczech też pojawiają się algi, które przyczyniają się do śnięcia ryb

- W obecnej sytuacji pośpiech nikomu nie służy. Nie naciskajmy jako politycy na naukowców przy badaniu różnego typu substancji toksycznych - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Lidia Burzyńska z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem Doroty Kani w audycji "Dwie strony" był też Bogusław Wontor z Nowej Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania POLSKA rzeka Odra środowisko ochrona środowiska katastrofa ekologiczna

Sytuacja na Odrze. Sałek: to nie dotyczy tylko Polski, ale także Niemiec czy Francji

- Pojawiły się też doniesienia mówiące o tym, że podobne sytuacje - śnięcie ryb - występują w Republice Federalnej Niemiec czy we Francji, czy nawet w Szwajcarii. Więc w sposób ostrożny trzeba podejść do diagnozy i analizy sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Sałek. Jak wyjaśnił, przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze prawdopodobnie był splot niekorzystnych czynników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Paweł Sałek POLSKA polityka Odra rzeka ochrona środowiska katastrofa ekologiczna