Polskie Radio
Section05

Rzeszowszczyzna

Łukasiewicz, Trzecieski, Klobassa-Zrencki. Tak rodził się polski przemysł naftowy

150 lat temu, w 1872 roku, w Bóbrce Ignacy Łukasiewicz ufundował i ustawił kamienny obelisk na pamiątkę założenia tu kopalni ropy naftowej w 1854 r. Obecnie w miejscowości tej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia, a kopalnia ropy jest najstarszą działającą na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa historia Polski muzeum zabytki przemysł

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Przeszłość na wyciągnięcie ręki

W zespole zamkowo-parkowym w Łańcucie można zobaczyć unikatową kolekcję pojazdów konnych i zwiedzić storczykarnię. To tutaj od ponad 40 lat odbywają się festiwale muzyczne, zapoczątkowane przez Bogusława Kaczyńskiego. I to tutaj kręcono niektóre sceny filmu "Trędowata" Jerzego Hoffmana. Niedawno otwarto tu także multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki historia Polski Jan Potocki

Fred Zinnemann. Hollywoodzka gwiazda polskiego pochodzenia

Fred Zinnemann, zdobywca czterech Oscarów i reżyser kultowych filmów "W samo południe", "Dzień Szakala" czy "Stąd do wieczności". Każdy kinoman powinien kojarzyć te tytuły, ale nie każdy kojarzy jego nazwisko. Niedawno okazało się, że ta ikona hollywoodzkiego kina lat 50. i 60. XX wieku pochodzi z Rzeszowa. Postać reżysera przybliżył w Polskim Radiu 24 dr Michał Oleszczyk, filmoznawca z wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Hollywood USA Rzeszów Łukasz Adamski Michał Oleszczyk kino