Polskie Radio
Section05
sankcje USA

Eksperci: wojna na Ukrainie z każdy dniem przybliża widmo kryzysu żywnościowego na świecie

Wojna na Ukrainie to konflikt, którego skutkiem będzie kryzys żywnościowy na całym świecie. Już teraz część państw cierpi, a ceny nadal będą rosnąć. Jest to ekspansja globalnego kryzysu. Sankcje też go zwiększają jednak są niezbędna dla oddalenia świata od gospodarki rosyjskiej w przyszłości - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje USA

Ukraina nacjonalizuje majątek Rosji. Premier Szmyhal: liczymy też na rosyjskie aktywa na świecie

Ukraina nacjonalizuje majątek Rosji na swoim terytorium. Liczy też na wojenne rekompensaty z rosyjskich aktywów zamrożonych na zachodzie. Jak przekazał przekazał szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal codziennie jego kraj, w związku z działaniami wojennymi traci miliardy dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja sankcje Unii Europejskiej sankcje USA oligarchowie Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Europa ŚWIAT

Stany Zjednoczone zwiększają nacisk na Rosję. Departament Skarbu wydał bankom dyspozycje

W odpowiedzi na sytuację na Ukrainie, w tym na tragiczne doniesienia z Buczy, Stany Zjednoczone zwiększają presję gospodarczą na Rosję. Jak podaje Bloomberg, amerykański Departament Skarbu wydał nakaz wstrzymania płatności, realizowanych w dolarach za pośrednictwem rosyjskich kont rządowych w amerykańskich bankach. To stawia Rosję w coraz trudniejszej sytuacji jeśli chodzi o spłatę dotychczasowych zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  Rosja GOSPODARKA Stany Zjednoczone dolary ŚWIAT sankcje USA

Niemcy: oddziały Gazpromu i Rosnieftu do wywłaszczenia? Nowe informacje w sprawie

Niedobór ropy naftowej i gazu zmusza rząd niemiecki do działania. Minister gospodarki Robert Habeck rozważa obecnie nawet wywłaszczenie i nacjonalizację niemieckich spółek zależnych rosyjskich koncernów energetycznych Gazpromu i Rosnieftu, informuje dziennik "Handelsblatt".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna gaz ziemny ropa naftowa sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Niemcy Rosja Gazprom