Polskie Radio
Section05

Solidarność

Szefowa MEN: 90 procen postulatów nauczycieli zrealizowane

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że postulaty związkowców zostały zrealizowane w 90 procentach. W sobotę przed siedzibą resortu edukacji protestowało kilka tysięcy osób. Związkowcy z oświatowej "Solidarności" przekazali na ręce minister petycję z żądaniami, dotyczącymi między innymi wzrostu wynagrodzeń o 15 procent od 1 stycznia przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo związki zawodowe nauczyciel Anna Zalewska Ministerstwo Edukacji Narodowej

Podwyżka płacy minimalnej. Czy powinna być jeszcze wyższa?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd podjął decyzję o podniesieniu płacy minimalnej o kwotę wyższą niż pierwotnie planowano. Przypomniał również, że pod koniec rządów poprzedników płaca minimalna wynosiła 1750 złotych. Teraz ma być to ok. 500 złotych więcej. O optymalnej kwocie minimalnego wynagrodzenia, dyskutowali goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Uniwersytet Warszawski i Mateusz Szymański oraz Marek Lewandowski z NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo płaca minimalna Mateusz Morawiecki

Ryszard Terlecki: Komuniści byli przygotowani na to, że dojdzie do ich rozliczenia

– Był to przełom w historii Polski, ale również i Europy. Mieliśmy do czynienia z niezwykle ważnymi wydarzeniami, którym nie potrafiliśmy nadać odpowiedniej rangi w przestrzeni publicznej – tak o działalności „Solidarności” w okresie PRL mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki Maciej Chudkiewicz Ryszard Terlecki komunizm PRL opozycja demokratyczna

Były opozycjonista o Sierpniu '80: potrafiliśmy się zjednoczyć

W 1980 roku, w wyniku fali strajków, która przetoczyła się przez Polskę, narodził się ponad 10-milionowy ruch społeczny, wkrótce potem nazwany NSZZ "Solidarność". Wydarzenia były impulsem do przemian systemowych w całej Europie Wschodniej i krajach "demoludów". - To było piękne, że potrafiliśmy się wtedy zjednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  1980 porozumienia sierpniowe Polskie Radio 24 HISTORIA PRL komunizm

"Władze PRL nie chciały respektować Porozumień Sierpniowych"

- To, co się stało, wydawałoby się dziś śmieszne. Pretekstem do protestów była podwyżka cen wędlin w bufetach zakładowych. To było samobójstwo dla władzy, załogi fabryk zauważyły zmianę natychmiast. Reakcja społeczna od razu nastąpiła, pierwsze strajki, po 1 lipca 1980 roku, były nieuniknione - wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk, mówiąc o genezie strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 porozumienia sierpniowe Wojciech Roszkowski Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Adrian Klarenbach Stocznia Gdańska

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe związki zawodowe Stocznia Gdańska PRL