Polskie Radio
Section05
sondaże

SONDAŻ Większość Niemców uważa imigrację muzułmanów za zagrożenie. Sondaż nie pozostawia wątpliwości

Prawie trzech na czterech Niemców jest zdania, że imigracja osób z krajów silnie muzułmańskich to zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju - wynika z sondażu instytutu badania opinii publicznej Insa dla portalu dziennika "Bild". Ponad połowa Niemców uważa z kolei, że wśród muzułmanów w Niemczech jest wiele osób wspierających terroryzm antyizraelski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Niemcy sondaże imigranci w Europie

Wybory 2023. Sondaż Ipsos: frekwencja wyniosła 72,9 proc.

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Z danych sondażowych wynika, że pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych zajęło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 36,8 proc. Na drugi miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 31,6 proc. Trzecie miejsce zajęła koalicja PSL i Polski 2050 - Trzecia Droga z wynikiem 13 proc. Za nią, otrzymując 8,6 proc. głosów, znalazła się Lewica. Do Sejmu wchodzi też Konfederacja, która uzyskała 6,2 proc. poparcia. 
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce sondaże partie polityczne Sejm Senat parlament w Polsce

SONDAŻ Kto będzie rządził po wyborach? Polacy wskazują na PiS. Pięć ugrupowań w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory - wynika z sondażu Surveys dla Wirtualnej Polski opublikowanego w środę na stronie portalu. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga i Konfederacja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż polityka Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska koalicja obywatelska lewica PSL Polska 2050 Konfederacja wybory 2023 wybory parlamentarne wybory w Polsce sondaże Sejm parlament w Polsce

SONDAŻ Większość Polaków popiera wprowadzenie kontroli na naszych granicach

72,8 proc. badanych jest za wprowadzeniem kontroli na granicach, odmiennego zdania jest 16,9 proc. respondentów, a 10,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Poparcie dla kontroli granic najwyższe jest w elektoracie partii rządzącej - to aż 97 proc. jej wyborców - wynika z sondażu IBRiS. Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, forsuje dziś w Parlamencie Europejskim pakt migracyjny, narzucający państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż sondaże migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie granica Strefa Schengen społeczeństwo Prawo i Sprawiedliwość PiS opozycja koalicja obywatelska

Najnowszy sondaż wyborczy. PiS wciąż utrzymuje przewagę nad KO

Z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że "gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę PiS uzyskałoby 33,3 proc. głosów, a KO - 26,4 proc.". "Na trzecim miejscu znalazłaby się Lewica z wynikiem 11,1 proc. Dalej uplasowała się Trzecia Droga, która może liczyć na 10,2 proc. głosów" - dodano. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PSL Prawo i Sprawiedliwość wybory parlamentarne sondaż kampania wyborcza koalicja obywatelska Konfederacja sondaże