Polskie Radio
Section05
szpieg

"W cieniu afer". Uśpiony agent GRU Tadeusz Juchniewicz

- Skłaniam się ku koncepcji, że Tadeusz Juchniewicz był samotnym nielegałem, który miał zadania do wykonania na wypadek "stanu W", czyli wojny. Był usytuowany na polskiej prowincji, na Kujawach, niedaleko elementów struktury krytycznej związanej z przesyłem surowców energetycznych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były dziennikarz śledczy Jarosław Jakimczyk.
Zobacz więcej na temat:  szpieg Rosja ABW służby i bezpieczeństwo

Ekspert: dzięki nieformalnej grupie przyjaźni Chiny mają dostęp do poufnych dokumentów UE

Chiny sponsorują w Parlamencie Europejskim nieformalną grupę przyjaźni z UE, dzięki której mają możliwość dostępu do poufnych dokumentów unijnych, dotyczących trudnych negocjacji handlowych z Pekinem. - W chińskiej polityce zagranicznej tego typu grupy są zawsze elementem większej układanki - zwraca uwagę Jakub Jakóbowski z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Chiny szpieg Michał Strzałkowski

Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders

Sensacyjna powieść "Operacja Singe", która niedawno trafiła do księgarni, była pretekstem do rozmowy o działaniach polskich tajnych służb na Bliskim Wschodzie, teraz i w przeszłości. Owa przeszłość to rok 2003 i następne, ale także okres tuż przed II wojną światową oraz czas, kiedy przebywała tam armia generała Władysława Andersa. A w tle pojawia się również temat nielegalnego handlu dziełami sztuki skradzionymi przez Niemców podczas wojny – operacje wyśledzone w XXI w. przez polski wywiad cywilny w Iraku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA dzieła sztuki literatura szpieg Rafael Santi społeczeństwo Kuwejt Bliski Wschód II wojna światowa Władysław Anders Michał Żakowski Trójka

Rosja: FSB zatrzymała wojskowego i jego brata pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Estonii

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o zatrzymaniu w zachodniej części kraju wojskowego i jego brata pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Estonii. Wojskowy został zatrzymany przed budynkiem w Smoleńsku przez trzech zamaskowanych mężczyzn w wojskowych mundurach i wciągnięty do czarnej furgonetki - podała rosyjska agencja TASS.
Zobacz więcej na temat:  Rosja szpieg Kreml Estonia Europa FSB ŚWIAT