Polskie Radio
Section05
Toruń

Peter Zaitlinger i Werner Herzog z nagrodą specjalną dla duetu autor zdjęć – reżyser na EnergaCAMERIMAGE!

Już w sobotę, 11 listopada, rusza 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE, najważniejsza na świecie impreza filmowa poświęcona operatorom filmowym, ale także jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali filmowych. Znane są też nazwiska laureatów, ale jedynie tych, którzy w Toruniu odbiorą prestiżowe nagrody honorowe. W tym roku Peter Zaitlinger i Werner Herzog odbiorą nagrodę specjalną dla duetu autor zdjęć – reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński EnergaCAMERIMAGE festiwal filmowy Toruń Werner Herzog nagroda Trójka

Marek Żydowicz: Festiwal CAMERIMAGE jest bardziej doceniany za granicą niż w Polsce

Festiwal CAMERIMAGE to święto operatorów i miłośników kina autorskiego. - Frekwencja gości zagranicznych co roku jest coraz większa. To przykre, ale właściwie od początku, od 1993 roku, ten festiwal był bardziej doceniany za granicą niż w Polsce. Odczuwałem to na każdym kroku - mówił w Dwójce Marek Żydowicz - pomysłodawca i twórca wydarzenia, którego 31. odsłona startuje w sobotę 11 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Camerimage Roch Siciński Toruń Dwójka kino FILM Marek Żydowicz

Trzykrotna zdobywczyni Oscara, brytyjska kostiumografka Jenny Beavan z nagrodą specjalną na EnergaCAMERIMAGE

Jenny Beavan, jedna z najbardziej utytułowanych brytyjskich kostiumografek, odwiedzi w listopadzie Toruń. Podczas 31. edycji EnergaCAMERIMAGE za swoje niezwykłe osiągnięcia zawodowe w dziedzinie projektowania kostiumów filmowych odbierze Nagrodę dla Kostiumografki ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Camerimage nagroda Toruń james ivory Oscary Trójka

Energa Camerimage: obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie prezentowany w Toruniu

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie prezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu i kurator wystawy Marek Żydowicz wskazał, że Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowało się wypożyczyć dzieło. Wszystko w związku z 550. rocznicą urodzin wybitnego naukowca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mikołaj Kopernik Jan Matejko Toruń Camerimage Ryszard Jaźwiński

Toruń: relikty średniowiecznego kompleksu św. Ducha zostały zalane. "Od strony zachodniej robi się jezioro wody"

Jak przekazała w piątek wieczorem rzecznik prasowa magistratu Malwina Jeżewska, "jesteśmy w gotowości i kontakcie ze wszystkimi służbami ws. kompleksu św. Ducha". - Na tę chwilę nie ma miejsc, z których trzeba wypompowywać wodę - wskazała. Zapewniła, że jeżeli będzie taka potrzeba, miasto będzie reagowało na bieżąco. O takiej potrzebie zaalarmował PAP o godzinie 22 przewodnik miejski Marcin Orłowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół deszcz pogoda Toruń

List prezydenta RP na inaugurację toruńskiej uczelni. "Z radością obserwuję systematyczny rozwój AKSiM"

Prezydent Andrzej Duda skierował list z okazji inauguracji roku akademickiego Toruniu. "Z radością obserwuję systematyczny rozwój Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, uczelnia oferuje gruntowne i wszechstronne wykształcenie, oparte na dziedzictwie kultury chrześcijańskiej" - napisał prezydent.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Toruń Radio Maryja Przemysław Czarnek premier Ministerstwo Edukacji i Nauki

Mikołaj Kopernik nieznany. Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Toruniu

O Koperniku w Roku Kopernikowskim nigdy dosyć, bo mamy czym się chwalić. Z dokonaniami naukowca możemy zapoznać się do 12 listopada w ramach wystawy "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Podejmuje ona temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika, kiedy odbywał podróże do renesansowych Włoch.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Toruń Mikołaj Kopernik muzeum wystawa renesans Ratusz Staromiejski w Toruniu