Polskie Radio
Section05

Trójka

Karta rowerowa: ona wciąż jest potrzebna!

Nie wszyscy pamiętają, że aby móc jeździć rowerem, potrzebujemy odpowiednich uprawnień. Co więcej, od roku dotyczy to także tak popularnych ostatnio hulajnóg elektrycznych. Stąd pomysł akcji "Rowerowe wyzwania" prowadzonej przez WORD-y, która ma pomóc dzieciom w zdobyciu karty rowerowej, bo – jak się okazuje – aż połowa z nich nie zdaje egzaminu w pierwszym podejściu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo rower hulajnoga dzieci młodzież bezpieczeństwo Karol Gnat

Iga Świątek triumfuje w Stuttgarcie. Łatwe zwycięstwo?

– Dla mnie najbardziej wartościowe było zwycięstwo w półfinale z Ludmiłą Samsonową, bo nie jest sztuką wygrać mecz tenisowy, jak wszystko ci pasuje. Iga grała, jak na standardy, do których nas przyzwyczaiła, źle. Miała problemy, psuła – ocenia tenisowy ekspert Lech Sidor, mówiąc o rywalizacji, która poprzedziła sukces w finale WTA Stuttgart. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Malecki Krzysztof Łoniewski Tenis Iga Świątek Trzecia Strona Medalu

Algorytmy skuteczną bronią do walki z dezinformacją?

– Projekt DISSIMILAR ma pomóc w walce z fake newsami. Biorą w nim udział naukowcy Politechniki Warszawskiej, Okayama University w Japonii i Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya w Hiszpanii. Celem tego projektu jest zbudowanie skutecznego narzędzia, które w automatyczny sposób pozwoliłoby oddzielać nieprawdziwe informacje i blokować ich rozprzestrzenianie – wyjaśnia Krzysztof Szymański, rzecznik Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda fake news dezinformacja

Katyń i Smoleńsk w polskiej literaturze

Mord na polskich oficerach w lesie katyńskim i katastrofa smoleńska. Historia XX-wieku, której ostatni świadkowie odchodzą, i historia najnowsza, która dla większości z nas nie tak dawno była jeszcze czasem teraźniejszym. Oba te wydarzenia stanowiły punkty zwrotne w historii Polski. Oba – jak zresztą wszystkie przełomowe momenty w dziejach – oddziaływały także na literaturę: od publicystyki po poezję.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura zbrodnia katyńska katastrofa smoleńska Magdalena Złotnicka

Czerwone Noski niosą "Uśmiech na ratunek" ukraińskim dzieciom

– Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – powiedział Janusz Korczak, który 80 lat temu dbał o dobre samopoczucie dzieci żyjących w okupowanej Warszawie. Dobrze wiedzą o tym klowni medyczni z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu, którzy dziś odwiedzają i rozbawiają dzieci przybyłe z ogarniętej wojną Ukrainy. Program, który skierowali do mieszkających w Polsce małych uchodźców, nazwali "Uśmiech na ratunek".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk dzieci Ukraina wojna na Ukrainie pomoc szpital uchodźcy dzieciństwo cyrk zabawa

Wydanie specjalne Szef ONZ złoży wizytę w Moskwie. Mariusz Cielma: nie spodziewam się po niej wiele

We wtorek sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych pojedzie do Moskwy, by spotkać się z Władimirem Putinem. – Nie spodziewam się po tej wizycie wiele. Obie strony raczej chcą przełożyć wajchę działań wojennych na swoją korzyść – mówił w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". Gośćmi Beaty Michniewicz byli też: były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło, redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski oraz Piotr Żochowski z OSW.
Zobacz więcej na temat:  polityka Beata Michniewicz wojna 2022 wojna na Ukrainie Wielkanoc Rosja Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Ukraina

"Trójka budzi", tańcząc. Mo'Horizons, Sophie Szklarska i Anushka

– Nikt nie zabronił tańczyć o tej porze! – oznajmił na samym początku audycji Michał "Grabek" Grabkowski, po czym zaprezentował nam mieszankę brzmień spod znaku jazzu, ambitnego popu, soulu i muzyki elektronicznej. Na liście zaprezentowanych wykonawców znaleźli się m.in. Mo'Horizons, Sophie Szklarska i Anushka.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Michał Grabkowski Jazz Pop elektronika Fisz Emade Tworzywo