Polskie Radio
Section05
wirtualizacja

Wirtualne podróże, czyli palcem po ekranie

Dziś dzięki internetowi niewiele potrzeba, by – nie wychodząc z domu – przejść się ulicami Paryża, z bliska zobaczyć Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a nawet udać się w kosmos. Mija 15 lat, od kiedy widoki pierwszych miejsc stały się dostępne w popularnej przeglądarce. Przez ten czas sfotografowano i umieszczono w niej chyba całą planetę i nie tylko. Gdzie i dlaczego najchętniej podróżujemy wirtualnie? Kiedyś palcem po mapie, dzisiaj kursorem po ekranie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka mapy mapa podróże turystyka internet online kamera zdjęcia zdjęcia satelitarne google Poznań Indonezja wirtualizacja

Projekt MON "Strzelnice w powiecie" dla przyszłych żołnierzy

W Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie (woj. zachodniopomorskie) stanęły wirtualna strzelnica oraz symulator lotów. To wszystko w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnica w powiecie" dla zdobywających tam wykształcenie uczniów klas o profilu mundurowym.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Trójka Piotr Firan Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie żołnierze wirtualizacja Jarosław Banaś wojsko samolot samoloty lotnictwo

"Wirtualna Nubia". Średniowieczny Sudan w trójwymiarze

- Stworzenie modelu bryły przestrzennej pomaga nam w interpretacji budynków. Możemy również zachęcić ludzi, żeby pojechali do Sudanu i obejrzeli klasztor, ale jest też duża grupa, która nie może podróżować. Dajemy tym ludziom szansę zobaczenia miejsc, których nie będą mogli odwiedzić - mówił w Dwójce dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  wirtualizacja archeologia średniowiecze Dwójka Sudan Bartosz Panek KULTURA