Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Rosjanie wywożą nieletnich i zajmują ukraińskie szkoły. "Do Rosji trafiło ponad 7 tys. dzieci"

Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że "od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Rosjanie wywieźli z Ukrainy ok. 7 tys. dzieci". Jak dodał, dotychczas na Ukrainę wróciło 51 z nich. Iwan Fedorow, mer Kijowa, wskazał z kolei, że "rosyjskie siły zorganizowały bazy wojskowe w pięciu szkołach w okupowanym Melitopolu". 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa serwis wschodni wojna 2022 dzieci szkoła porwanie

Jan Piekło: wojna na Ukrainie może skończyć się bardzo szybko. Rosji grozi rozpad

- Wojna na Ukrainie może się skończyć szybciej, niż nam się wydaje - twierdzi b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. Gość PR24 stwierdził, że to może się wydarzyć tylko pod warunkiem rozstrzygnięć na Kremlu, czyli odsunięcia Władimira Putina od władzy. - Moim zdaniem Rosji grozi rozpad. I to by był scenariusz najlepszy zarówno dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla Zachodu, jak i dla samych Rosjan - dodał dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja Moskwa Wiesław Molak Jan Piekło Władimir Putin

Zełenski mówi o energetycznym ataku Rosji. "Chcą zniszczyć życie każdego Europejczyka"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ostrzega przez szantażem energetycznym Rosji. Podkreśla, że agresor w ostatnich dniach próbuje wywrzeć jeszcze większą presję na Europę. Kreml m.in. całkowicie wstrzymał tłoczenie surowca Gazociągiem Północnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Rosja Wołodymyr Zełenski