Polskie Radio
Section05
world music

Jedynka dołącza do Nowej Tradycji. Ufunduje nagrodę dla uczestników KMF

Szykujemy się do 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia, trwa etap zgłoszeń do Konkursu Muzyki Folkowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie maja spotkamy się na wielkim święcie folkowych brzmień. W tym roku do festiwalu i konkursu w specjalny sposób dołącza Program 1 Polskiego Radia. Jak? O tym mówił gość „Muzycznych spotkań”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Nowa Tradycja

Swojski potańc z Kapelą Transformacja

„Potańc” to bars fajna i very swojska płyta. Spójna i zgrabna, sprawnie zagrana, zaaranżowana i wyprodukowana. Bezpretensjonalna i niewykoncypowana, świeża i chyba najbardziej egalitarna z płyt, który wyszły z kręgów ruchu domów tańca, przy czym mowa o kręgach już bardzo poszerzonych względem „okresu heroicznego” ruchu revival.
Zobacz więcej na temat:  folk Remigiusz Mazur-Hanaj world music recenzja muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Sztuka łącząca dwie ojczyzny. Wystawa "Baćkauszczyna/Ojcowizna" Małgorzaty Dmitruk czynna w Sejnach

Prof. Małgorzata Dmitruk prowadzi na warszawskim ASP Pracownię Graficznych Form Przestrzennych, zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, tkaniną, ilustracją, obiektem, instalacją. Urodziła się w 1974 roku w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. W swoich pracach bardzo często odnosi się do swojej podwójnej tożsamości: polskiej i białoruskiej, a jednym z najważniejszych dla niej wątków jest wielokulturowość, szczególnie w kontekście jej zanikania i niszczenia.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska folk język ojczysty Białoruś grafika

Świętujemy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Jak do tego doszło?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa język polski język ojczysty world music antropologia

Norhtern Ressonance. Szwedzka sztuka rezonowania

Wyjątkowy krajobraz dźwiękowy tworzy niesprawdzona do tej pory kombinacja instrumentów: violi d’amore, skrzypiec hardanger i nyckelharpy. Wspólnym mianownikiem są tu rezonujące smyczki, dzięki którym tradycyjna muzyka skandynawska, taka jak polska, walce i marsze, spotyka się z wybuchowymi rytmami, kameralnymi aranżacjami i swobodną improwizacją.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Szwecja world music

Tautumeitas. Hipnotyzujący folk z Łotwy

Dla żyjących w dawnych czas Łotyszy wyraz Tautumeitas był powszechnym określeniem młodych, urodziwych dziewcząt, gotowych do małżeństwa i założenia własnej rodziny. Dzisiaj także odnosi się do kobiet, ale tych, których uroda płynie także z noszonych tradycyjnych łotewskich strojów. Ich cechą charakterystyczną są pięknie zdobione ozdoby na głowę, nazywane koronami.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Łotwa folk

Pieśń nad pieśniami na ikonach

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej od 29 stycznia do 6 marca można obejrzeć wystawę „Pieśń nad pieśniami”. To prezentacja ikon współczesnych, które powstały we wrześniu 2021 r. w trakcie XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów. Artyści z Polski i Ukrainy, tym razem spotkali się w Krzyworówni na Ukrainie, a nie jak w latach minionych w Nowicy.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril prawosławie