Polskie Radio
Section05
wybory w Niemczech

Jan Bogatko: Niemcy nie chcą "czerwonych" rządów

- Większość wyborców w Niemczech (...) wystraszyła się, że może dojść do koalicji czerwono-czerwonej. Ta negatywna w zasadzie ocena CSU i CDU w porównaniu z SPD i die Linke (bo trzeba na to patrzeć razem) jest bardzo ciekawym precedensem. Niemcy po prostu nie chcą "czerwonych" rządów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Bogatko (korespondent Radia Wnet w Niemczech).   
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Europa Niemcy ŚWIAT CDU SPD wybory w Niemczech

Prof. Musiał: Niemcy pozorują krytykę Rosji, a naprawdę z nią współpracują. Ta polityka będzie kontynuowana

- Polityka Niemiec wobec Rosji po tych wyborach się nie zmieni. Oczywiście oficjalnie niemieccy politycy będą się oburzać w mediach na działania Putina, takie jak jego postępowanie wobec opozycji. Ale sojusz gospodarczy z Rosją będzie wzmacniany - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Bogdan Musiał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy wybory w Niemczech Europa ŚWIAT Rosja

"Niemcy zwracają się do tego, co stare, znane i utrwalone". Dr Sebastian Gajewski o wynikach wyborów

- Niemcy rzeczywiście potrzebowali zmiany, ale poszukując jej, zwrócili się do tego, co stare i sprawdzone - do socjaldemokracji, której w ostatnich latach wróżono klęskę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska").  
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Europa Niemcy wybory w Niemczech Polskie Radio 24

"UE będzie wyczekiwać na rząd w Berlinie". Wiceszef MSZ po wyborach w Niemczech

- Niemcy długo będą skupione na polityce wewnętrznej, targi koalicyjne będą angażowały wszystkie siły polityczne, nie spodziewałbym się przełomu w funkcjonowaniu instytucji unijnych, a raczej wyczekiwania na utworzenie nowego rządu Niemiec - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski Niemcy Paweł Jabłoński ŚWIAT Europa

"Wszystkie partie mają dość różne programy". Profesor Zdzisław Krasnodębski o wyborach w Niemczech

– Partie różnią się, jeżeli chodzi na przykład o politykę podatkową, stosunek do przemysłu czy wyważenia celów klimatycznych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia profesor Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech Zdzisław Krasnodębski Europa ŚWIAT Trójka Polskie Radio polityka Bundestag Niemcy Beata Michniewicz

"Zwyciężą transgraniczne interesy z Polską". Zalewska o relacjach z Niemcami po wyborach

- W relacjach polsko-niemieckich, po wyborach do Bundestagu, wygrają pragmatyzm, wymiana gospodarcza, bliskie sąsiedztwo i transgraniczne interesy - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska. Gościem audycji był też europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech relacje polsko-niemieckie SPD CDU partie polityczne Unia Europejska ŚWIAT Niemcy Europa Anna Zalewska

"Przegrały skrajności, wygrał główny nurt polityczny". Bogdan Zdrojewski o wyborach w Niemczech

- Porażki, i to druzgocącej, w wyborach w Niemczech doznała lewica. Pogorszył się wynik AfD, co dla nas jest bardzo istotne i powinno nas cieszyć. W każdym razie, przegrały skrajności, a wygrał główny nurt polityczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Bogdan Zdrojewski Platforma Obywatelska Niemcy wybory w Niemczech

Olga Semeniuk podsumowuje kampanię wyborczą w Niemczech: zabrakło debaty o relacjach polsko-niemieckich

- Zabrakło mi w kampaniach wyborczych odwołania się do relacji Polska-Niemcy. To jest bardzo istotny element, do tego, aby kształtować w świadomości Polaków potencjalnie kolejne lata funkcjonowania niemieckiego rządu. Tutaj zabrakło mi tej rozmowy - mówiła w Polskim Radiu 24  Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii).  
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Europa Niemcy wybory w Niemczech Polskie Radio 24

WYWIAD "Języczkiem u wagi będzie FDP". Ambasador RP w Berlinie o wyborach w Niemczech

Ambasador RP w Berlinie uważa, że niezależnie od tego, czy nowy niemiecki rząd zostanie zbudowany wokół chadecji, czy socjaldemokracji, to z polskiego punktu widzenia "różnice nie będą bardzo duże". - Natomiast "języczkiem u wagi będzie FDP, a to dla nas doskonała wiadomość" - mówi PAP Andrzej Przyłębski.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybory w Niemczech Andrzej Przyłębski CDU SPD Bundestag wywiad ŚWIAT

Podsumowanie rządów Angeli Merkel. Dr Kwiatkowska: Niemcy cenią ją za stabilność i poczucie bezpieczeństwa

- Niemcy doceniają Merkel przede wszystkim za poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Była uwikłana w różne kryzysy, ale cały czas zarządzała w taki sposób, że można było wyjść obronną ręką - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska, ekspert ds. Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech polityka Niemcy Unia Europejska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24