Polskie Radio
Section05
wybory w Niemczech

Joanna Szymańska uhonorowana tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020. Laureatka tegorocznej nagrody Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Niemcy pomoc UE pomoc społeczna pomoc Europa wybory w Niemczech osobowości Małgorzata Frydrych

Wybory regionalne w Niemczech: zdecydowane zwycięstwo CDU. "Poważne konsekwencje dla Scholza"

CDU, której regionalnym liderem jest premier rządu NRW Hendrik Wuest, uzyskała 35,7 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się socjaldemokratyczna SPD z głównym kandydatem Thomasem Kutschatym na poziomie 26,7 proc. (strata 4,5 proc.). Zdaniem komentatorów porażka SPD ma poważne konsekwencje dla kanclerza Olafa Scholza.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybory w Niemczech CDU SPD ŚWIAT

"Musimy żyć z takim kanclerzem, jaki jest". Aleksandra Rybińska o wyborach w Niemczech

- Dlaczego jakiś kanclerz ma być korzystny dla Polski? Kanclerz ma być korzystny dla Niemiec. A my musimy żyć z taką rzeczywistością i z takim kanclerzem, jaki jest - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, dziennikarka "Sieci", odnosząc się do twierdzenia, jakoby Angela Merkel była kanclerzem "korzystnym dla Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Niemcy wybory w Niemczech

"Pani kanclerz wypuściła dżina z butelki". Samuel Pereira o wpływie Angeli Merkel na politykę europejską

- Angela Merkel nie jest w stanie zablokować aktualnego kursu brukselskiego wypowiedziami o kompromisie Unii z Polską i z Węgrami - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu TVP Info. Gościem audycji był także Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy Europa ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Parlament Europejski Bundestag Polskie Radio 24 wybory w Niemczech

NASZ WYWIAD Po wyborach w Niemczech. Ekspert OSW: nowy rząd skoncentruje się na zachodzie UE, wyzwaniem będą relacje z Pekinem

- To, co dzieje się za Odrą, nie jest priorytetem młodszego pokolenia polityków w Niemczech. Nowy niemiecki rząd skoncentruje się na relacjach z Francją i zachodem Europy. Wyzwaniem dla polityki Berlina będą relacje z Chinami – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Frymark.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech Angela Merkel CDU SPD NASZ WYWIAD

Wybory w Berlinie zostaną powtórzone? Takie żądanie wystosowała jedna z komisji wyborczych

Podczas wyborów lokalnych 26 września w dwóch okręgach wyborczych w Berlinie doszło do naruszeń ordynacji wyborczej, mogących wpłynąć na podział mandatów - oceniła szefowa berlińskiej komisji wyborczej Petra Michaelis, cytowana przez dziennik "Die Welt". Zapowiedziała ona złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby zarządzić powtórzenie głosowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka wybory w Niemczech Berlin Trybunał Konstytucyjny

Niemcy: negocjacje Zielonych i FDP ws. utworzenia rządu. Dobra atmosfera i niewątpliwe różnice

Pięć dni po wyborach do Bundestagu czołowi przedstawiciele Zielonych i FDP (Wolnej Partii Demokratycznej) ponownie podjęli rozmowy na temat wspólnego udziału w nowym rządzie federalnym. Po spotkaniu mówiono o dobrej atmosferze rozmów, ale też podkreślono, że istnieją "niewątpliwe różnice" - informuje w piątek telewizja ARD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa polityka wybory parlamentarne wybory w Niemczech

"Możliwa ostrzejsza retoryka wobec Chin i Rosji". Ekspert o możliwościach nowego rządu Niemiec

- Niezależnie od tego, która koalicja stworzy nowy rząd Niemiec, należy się spodziewać, że będzie dążyła do wzmocnienia międzynarodowej roli UE oraz utrzymania pozycji RFN jako jednego z liderów światowego eksportu - przewiduje dr Anna Kwiatkowska z OSW. Dodaje, że ze względu na nastroje społeczne retoryka nowego rządu wobec Chin i Rosji może być ostrzejsza.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech Unia Europejska Chiny Rosja Nord Stream 2 polityka ŚWIAT Europa Niemcy