Polskie Radio
Section05
zasiłek

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Kwota znacząco wzrośnie

Kwota zasiłku pogrzebowego ma wzrosnąć z 4 tys. zł do 7 tys. zł. To pierwsza podwyżka od 2011 roku - pisze ekspert Oskar Sobolewski w analizie dla Money.pl. W piątek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Został skierowany do konsultacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste pogrzeb zasiłek

Firmy czekają na zmiany z "chorobowym". To była obietnica KO

Firmy, zwłaszcza te z kategorii małych i średnich, z niepokojem śledzą dyskusje o zasadach obniżenia składki na ZUS oraz obietnicach, że ZUS przejmie płacenie chorobowego za pracownika na L4, od pierwszego dnia jego zwolnienia lekarskiego. To dwie, niespełnione obietnice wyborcze obecnej koalicji rządowej. W obu sprawach interweniował rzecznik małych i średnich firm.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownik składka zus msp zasiłek ZUS wynagrodzenia

Od stycznia wchodzi w życie świadczenie wspierające. ZUS: najpierw należy zgłosić się do zespołu ds. orzecznictwa

Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać świadczenie wspierające, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia; będzie można to zrobić od 1 stycznia 2024 r. - przypomniał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA niepełnosprawność ZUS świadczenia społeczne zasiłek POLSKA społeczeństwo

W Niemczech coraz bardziej opłaca się być bezrobotnym niż pracować. To efekt polityki imigracyjnej

Jak podaje niemiecki dziennik "Bild", po raz trzeci w ciągu ostatnich dni minister spraw społecznych zgłosił zapotrzebowanie na dodatkowe pieniądze z budżetu federalnego.Przyczyną są coraz wyższe koszty obsługi programów socjalnych, wywołane przez podwyżki  czynszów, ogrzewania oraz coraz większą armię ludzi pobierających zasiłki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA imigranci w Europie zasiłek Niemcy

Sytuacja finansowa FUS jest stabilna. Wpływ na to mają również cudzoziemcy pracujący w Polsce

Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach bieżącego roku była stabilna; istotny wpływ ma na to liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste ZUS zus składki świadczenia społeczne zasiłek wynagrodzenia emerytura renta rodzinna

Prezes ZUS: mały ZUS to ulga na dziś, ale warto dbać o gromadzenie kapitału na przyszłą emeryturę

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność będą mogli dłużej korzystać z obniżonego ZUS. Łączna kwota ulg wyniesie ponad 2 mld zł. Powinni jednak analizować jak długo z ulg korzystać, aby nie wpaść w pułapkę zbyt niskiej emerytury. Warto w tym miejscu zauważyć, że ci, którzy płacą składki mają w tym roku bardzo korzystną ich waloryzację, przez co ich świadczenia w przyszłość będą wyższe. Zgromadzenie 800 tys. zł kapitału, oznacza dopisanie ponad 100 tys. zł. To lepsze niż jakakolwiek lokata w banku - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura 500+ zasiłek renta dożywotnia

Prezes ZUS: wkrótce kapitał emerytury każdego ubezpieczonego zostanie zwiększony o ponad 9 proc.

Już wkrótce na nasze konta emerytalne, na których gromadzimy środki na przyszłe emerytury trafią dodatkowe tysiące złotych. Będzie to efekt corocznej waloryzacji dokonywanej przez ZUS, a powiązanej ze wzrostem wynagrodzeń w gospodarce. Taki przypis na naszym indywidualnym koncie emerytalnym przekroczy 9 proc., a tyle nie uzyskamy na żadnej lokacie bankowej - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura zasiłek renta rodzinna wojna na Ukrainie

Nowe zasady rozliczania świadczeń chorobowych. Co się zmieni?

Nowy rok to nie tylko zmiany w prawie podatkowym czy drogowym. Zmieniają się także przepisy związane ze świadczeniami chorobowymi. Przede wszystkim to nowe zasady naliczania okresów zasiłkowych, skrócenie czasu, w którym można pobierać zasiłek po zwolnieniu z pracy, zmiana regulacji dotyczących zaległości składkowych.
Zobacz więcej na temat:  zwolnienie ZUS pracodawcy pracownik społeczeństwo zasiłek zasiłek macierzyński