Polskie Radio
Section05
zbrodnia katyńska

Zbrodnia katyńska. Od tego dokumentu wszystko się zaczęło

83 lata temu, 5 marca 1940 roku, sowiecki dyktator Józef Stalin podpisał ściśle tajną uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku. Decyzja Stalina i jego towarzyszy z Politbiura była początkiem zbrodni katyńskiej. – My, jako historycy powtarzamy to bardzo często, że jest to w jakiejś mierze także osobista zemsta Stalina za wojnę 1920 roku. Oficerowie polscy, Wojsko Polskie nie dopuściło do wtargnięcia bolszewizmu na teren Europy, powstrzymaliśmy tę nawałnicę – mówił w Trójce profesor Jan Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Jan Żaryn Anna Popek II wojna światowa

Mijają 83 lata od decyzji Stalina dotyczącej zbrodni katyńskiej

Na podstawie dokumentu podpisanego 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Związku Radzieckiego, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów i jeńców wojennych. Znajdowali się oni w obozach i więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Rosja stalinizm historia Polski Kresy

Włochy: unikatowe znalezisko dokumentujące zbrodnię katyńską. Rodzina otrzyma wyjątkową pamiątkę

Nowe, nieznane dotąd fotografie z ekshumacji polskich oficerów w 1943 r. w Katyniu. Unikatowe materiały historyczne na pchlim targu we Włoszech odnalazł przypadkiem pasjonat historii z Polski. Wśród nich jest zdjęcie, które trafi wkrótce do rodziny pułkownika Kazimierza Żelisławskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski zbrodnia katyńska fotografia

NASZ WYWIAD Białoruski działacz o Katyniu: nie tylko Polakom, ale i Białorusinom nie ujawniono miejsc pochówków ofiar NKWD

- Białorusinom nigdy nie ujawniono, gdzie w ich kraju dochodziło do masowych komunistycznych egzekucji, gdzie komunistyczni kaci zabijali ich rodaków, przodków. Ta tragedia łączy Białorusinów z Polakami, którzy także poszukują na Białorusi cmentarzy katyńskich - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl opozycjonista białoruski Wiaczesław Siwczyk. Jak podkreślił, niszczenie cmentarzy polskich i akcja antypolska na Białorusi nie są przypadkiem. To część koordynowanej polityki Mińska i Moskwy, podobnie jak nieujawnianie informacji o kolejnych cmentarzach katyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Ukraina wojna 2022 Raport Białoruś NASZ WYWIAD Katyń zbrodnia katyńska Kuropaty Wiaczesław Siwczyk

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Józef Mackiewicz literatura KULTURA literatura polska zbrodnia katyńska

Dr Łukasz Stefaniak o kapelanach - ofiarach zbrodni katyńskiej

W Katyniu śmierć poniosło ponad 20 tysięcy polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. żołnierzy. Byli tam oficerowie, intelektualiści, funkcjonariusze. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli także kapłani - 33 kapelanów, którzy w swojej służbie pozostali do końca. O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia Pamięci Kapelanów Katyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Kościół śmierć

Media w USA: wojna na Ukrainie przypomina jak aktualny jest Pomnik Zbrodni Katyńskiej w Jersey City

Dziennik "Jersey City Times" pisze, że Pomnik Zbrodni Katyńskiej jest dziś podwójnie aktualny. Symbolizuje bowiem historię, która w dużej mierze powtarza się w trakcie obecnej wojny na Ukrainie. Autorka tekstu nawiązał tym samym do prób zasłonięcia monumentu w Jersey City i odgrodzenia go od placu na którym stoi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Katyń stalinizm zbrodnia katyńska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Wideo Rosjanie usunęli polską flagę z cmentarza w Katyniu. Przydacz: będziemy interweniować na poziomie politycznym

– Będziemy starali się sukcesywnie naciskać na stronę rosyjską, aby tę flagę przywróciła – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, pytany o reakcję MSZ na usunięcie polskiej flagi z cmentarza w Katyniu. – Strona rosyjska zachowuje się agresywnie w polityce zagranicznej, a dodatkowo prowokuje w tematyce historycznej, wiedząc, jak ważną rolę w polskiej historii pełni pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej – podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Marcin Przydacz Beata Michniewicz Rosja zbrodnia katyńska MSZ dyplomacja

ONZ: Szczerski apeluje o zadośćuczynienie dla rodzin katyńskich. "Nigdy nie jest za późno"

Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel RP Krzysztof Szczerski wezwał, by pociągnąć do odpowiedzialności sprawców zbrodni na Ukrainie. W tym kontekście przypomniał też o sowieckich zbrodniach. - 82 lata po zbrodni katyńskiej rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość i rekompensaty - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska ŚWIAT ONZ Krzysztof Szczerski Rosja

NASZ WYWIAD "Historia się powtarza na Ukrainie". Dr Ewa Kowalska (IPN): trzeba mówić światu o zbrodniach Sowietów, o Katyniu

- Ci, którzy przeżyli przymusowy pobyt i represje w głębi sowieckiej Rosji, spisując wspomnienia, zabiegali, aby ich doświadczenia pozostały tylko historią, z której przyszłe pokolenia powinny czerpać naukę, aby się więcej nie powtórzyły.  Niestety, jak obecnie widzimy na Ukrainie, nie należą one do przeszłości - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - Milczenie i brak sądu daje przyzwolenie na dalsze bestialstwa - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja POLSKA Katyń IPN zbrodnia katyńska infografika