Polskie Radio
Section05
żegluga śródlądowa

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Prof. Bugajski: to jedyna szansa na uniezależnienie się od Rosji

Profesor Dariusz Bugajski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni powiedział, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną skróci drogę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu na Bałtyk. Do tej pory ruch jednostek był uzależniony od strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską. Otwarcie kanału zaplanowano na najbliższą sobotę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA infrastruktura Mierzeja Wiślana społeczeństwo

Kanał przez Mierzeję Wiślaną będzie dostępny dla żeglugi od 18 września. Jest potwierdzenie daty otwarcia

Kanał żeglugowy, oraz nowa przeprawa przez Mierzeję Wiślaną, będzie ogólnie dostępny dla jednostek w Porcie Nowy Świat od 18 września - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. 17 września odbędzie się oficjalne otwarcie kanału.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana inwestycje infrastruktura statek transport ministerstwo infrastruktury POLSKA społeczeństwo

Czy polskie porty są przygotowane na dodatkowy import 4,5 miliona ton węgla? Znamy opinię Marka Gróbarczyka

Dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów "węgla na pewno nie zabraknie" - zapewnił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu24. Potwierdził, że 29 września nastąpi otwarcie Baltic Pipe, a 17 września kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana węgiel transport infrastruktura

Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Gróbarczyk: jeszcze w tym roku skorzystają z niego pierwsze statki

- Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest jedną z priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych rządu, a jej wagę rozumiemy szczególnie teraz, w dobie inwazji Rosji na Ukrainę - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Jeszcze w tym roku z nowej drogi wodnej skorzystają pierwsze statki - dodał wiceminister Marek Gróbarczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana inwestycje infrastruktura ministerstwo infrastruktury

Powstaje trzeci most trasy żeglugowej Mierzei Wiślanej. Termin oddania kanału jest niezagrożony

Powstający w Nowakowie most obrotowy, który usprawni żeglugę po kanale przez Mierzeję Wiślaną będzie trzecią tego typu przeprawą w ramach budowy nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym - poinformował w poniedziałek inwestor, Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Mierzeja Wiślana Elbląg transport Bałtyk inwestycji infrastrukturalne UE

Modernizacja stopnia wodnego Przegalina zakończona. Umożliwi żeglugę i zabezpieczy przed powodzią

Zakończyła się przebudowa stopnia wodnego Przegalina w Gdańsku, realizowana przez gdański Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Całkowita wartość projektu wyniosła 130 mln zł. Istotnym elementem przebudowy była także renowacja nieczynnej Śluzy Północnej, która została wybudowana pod koniec XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wisła ministerstwo infrastruktury Gdańsk remont powódź

Grupa Wyszehradzka będzie współpracować w zakresie transportu. Ministrowie przygotowują się do negocjacji z UE

Konieczność dalszej współpracy i wypracowania wspólnego stanowiska w kwestii negocjacji z UE - to jedne z założeń deklaracji, którą w piątek w Krakowie podpisali ministrowie transportu Grupy Wyszehradzkiej. Polskę na tym szczycie reprezentował szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej drogi POLSKA Węgry Czechy Słowacja

Marek Gróbarczyk: sprawa awarii w oczyszczalni "Czajka" trafi dziś do prokuratury

– Mamy do czynienia z ogromnym zaniedbaniem i indolencją. To, co się wydarzyło, jest rzeczą niezwykle naganną. To nie powinno się wydarzyć – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Sprawa awarii w oczyszczalni "Czajka", trafi dzisiaj do prokuratury - zapowiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Gróbarczyk Warszawa Rafał Trzaskowski Wisła Mateusz Morawiecki awaria w oczyszczalni Czajka

Odra będzie znowu żeglowna. Unia inwestuje w modernizację szlaku wodnego

Są pieniądze na modernizację 22-kilkometrowego odcinka Odry. Prace przyczynią się do udrożnienia i przystosowania do III klasy drogi wodnej oraz przywrócenia możliwości transportowych szlaku żeglownego na rzece. Środki finansowe – na które podpisano już umowę – pochodzą z funduszy unijnych.
Zobacz więcej na temat:  Odra fundusze unijne infrastruktura transport inwestycji infrastrukturalne UE GOSPODARKA