Polskie Radio
Section05
żegluga śródlądowa

Marek Gróbarczyk: Polska z szansami na wejście do rady IMO

Polska w przyszłym roku będzie starać się o członkostwo w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Ogłosił to minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, podczas Światowych Dni Morza w Szczecinie. IMO to agenda działająca przy ONZ zajmująca się prawem morskim, ochroną środowiska i bezpieczeństwem na morskich szlakach handlowych.
Zobacz więcej na temat:  Marek Gróbarczyk Morze Bałtyckie POLSKA Szczecin żegluga śródlądowa

Rząd chce rozwijać żeglugę śródlądową

Drogi wodne powinny stać się elementami transeuropejskiej sieci transportowej - uważa Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zaznacyzł, że gospodarcze wykorzystanie rzek wpływa pozytywnie na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, sprzyja lepszemu wykorzystaniu terenów nadrzeczny i pobudza turystykę a sama żegluga śródlądowa jest najbardziej ekologiczną gałęzią transportu.
Zobacz więcej na temat:  żegluga śródlądowa transport Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi rzeka

Skarby ukryte w nurtach Wisły

Trwają badania wraków statków rzecznych, znajdujących się na dnie warszawskiego odcinka Wisły. Podczas badań Zakładu Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Warszawskiego odkryto wiele zabytków szkutniczych, czyli statków z dawnych epok. O skarbach, które kryje Wisła mówił w audycji Zdziwienie Tygodnia archeolog Piotr Sadurski, który prowadzi podwodne badania archeologiczne Wisły.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wisła skarby przyrodnicze żegluga śródlądowa